nový postrach silnic: pokémon go! | Aktuality | autoweek.cz

Nový postrach silnic: Pokémon Go!

Nový postrach silnic: Pokémon Go!

30.07.2016 | Rybecký Vladimír | Aktuality

V noci u Auburnu ve státě New York narazil sportovní vůz Acura do stromu a jeho řidič utrpěl velmi vážná zranění. Policie velmi rychle zjistila příčinu nehody: řidič namísto řízení hrál na svém telefonu Pokémon Go.
Aplikace Pokémon Go se šíří po světě jako lavina. Současně s tím vyvolává chaos na ulicích. Průběžně rostoucí počet osob vstupujících do silnice přímo před projíždějící auta s pohledem upřeným do svého telefonu se díky této hře ještě znásobil a přibývají nehody těžko vysvětlitelné jinak, než tím, že se řidič místo řízení věnoval svému mobilu.
 
V USA už došlo k několika případům nevysvětlitelného sjetí auta z dálnice či k nehodám způsobeným nečekaným zastavením vozidla uprostřed provozu. Policie dokonce zastavila motocyklistu, který se v provozu choval zcela nepředvídatelně. Při kontrole se ukázalo, že má na řídítkách namontovaný smartphone s rozehranou aplikací Pokémon Go. Nešťastník, který v Auburnu narazil do stromu byl ale první, kdo prokazatelně havaroval proto, že hrál tuto hru.
 
Německý ADAC v souvislosti s rostoucím počtem střetů dětí s auty vydal rodičům doporučení, aby nedovolili svým dětem hrát Pokémon Go samotným, protože při jejím hraní ztrácejí schopnost rozlišit realitu od dění na displeji svého telefonu. Navíc může být rizikem skutečnost, že prostřednictvím GPS se sděluje okamžitá poloha hráče.
 
Leckdo by se mohl domnívat, že příznivci této dětské hry mají ještě daleko k tomu, aby mohli získat řidičský průkaz. Jenže této hře propadají také ti, kteří byli příznivci Pokémonů ve svém dětství a nyní podléhají nostalgii. Zraněnému řidiči v Auburnu například bylo 28 let.
 
Po celých Spojených státech ale i v Austrálii se proto na dálničních informačních tabulích objevuje výzva, aby se při řízení nehonili za Pokémony. Policie v New Yorku už dokonce vydala doporučení pro hráče Pokémon Go:
- nehrajte, když řídíte auto nebo jedete na kole
- nevstupujte na soukromý pozemek
- když hrajete, dávejte pozor před vstupem na silnici, pádem do hloubky nebo do vody
- buďte opatrní, když někomu sdělujete svou polohu
- necestujte sami.
 
Všechny tyto rady se dají shrnout do jedné jediné věty: Nechovejte se jako idioti!
 
  • Nový postrach silnic: Pokémon Go!
  • Nový postrach silnic: Pokémon Go!
  • Nový postrach silnic: Pokémon Go!
  • Nový postrach silnic: Pokémon Go!
  • Nový postrach silnic: Pokémon Go!