nový zápis autonomního vozu do historie | Aktuality | autoweek.cz

Nový zápis autonomního vozu do historie

Nový zápis autonomního vozu do historie

14.11.2015 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Policejní hlídka v kalifornském Mountain View zastavila pomalu jedoucí vozidlo aby jej pokutovala. Vozidlo ale nemělo řidiče - šlo o zkušební vůz Google s autonomním řízením.
Autonomně se pohybující vozidlo Google se podle policisty pohybovalo příliš pomalu, což jej vedlo k zákroku. Při tom ale zjistil, že za volantem nikdo nesedí - dokonce ve voze není ani ten volant. Vozidlo jelo rychlostí jen 38 km/h v úseku, kde je povoleno 56 km/h. V Kalifornii je na některých trasách silnic zakázáno jezdit příliš pomalu aby nedocházelo k blokování dopravy a nenastávaly nebezpečné situace.
 
Podle představitelů Google je zkušební prototyp naprogramován na maximální rychlost 40 km/h. Během testovacího programu už vozy Googlu najezdily bezmála 2 miliony kilometrů aniž by byly pokutovány a bez pokuty se obešel i incident v Kalifornii.

Během testů už od roku 2009 došlo k 11 nehodám. Podle Googlu ani jednou nebyla vina na straně autonomního vozidla, ale vždy na straně vozu s řidičem. Letos v červnu došlo při kolizi s vozidlem Googlu poprvé i k lehkému zranění jedné osoby. Nejčastější příčinou nehod (v 7 případech) bylo, že vozidlo Google zastavilo před křižovatkou při rozsvícení žlutého světla příliš rychle a ostatní řidiči na to nestačili reagovat, protože se zastavením na žlutou nepočítali.