favoritem pro výrobu škody karoq srbsko | Aktuality | autoweek.cz

Favoritem pro výrobu Škody Karoq Srbsko

Favoritem pro výrobu Škody Karoq Srbsko

13.03.2019 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Škoda Auto je podle Automotive News Europe blízko rozhodnutí o místě výstavby nové továrny na výrobu SUV značek Škoda a Seat. Měla by stát v Srbsku.
Dohady o umístění nové továrny Škoda ve východní Evropě nabírají na intenzitě a blíží se i definitivní rozhodnutí. Podle generálního ředitele Škoda Auto Bernharda Maiera se počet kandidátů zúžil. Na autosalonu v Ženevě tuto informaci odmítl upřesnit s tím, že se stále ještě analyzují různé možnosti a rozhodnutí padne v prvním pololetí. Výroba v novém závodě by měla začít v roce 2022, nejpozději 2023. Srbská média ovšem už informují o tom, že rozhodnutí padlo a vybráno bylo Srbsko.
 
Projekt ale stále naráží na velký odpor německých odborů IG Metall, které ve vedení VW Group prosazují především zvýšení využití stávajících závodů v Německu.
 
Před časem se zvažovaly i další možnosti. Za favorita bylo pokládáno Turecko, jenže to nyní nepřichází do úvahy vzhledem k hospodářským problémům země, dramatickému zhoršení kurzu turecké liry a také s ohledem na politickou nestabilitu. V roce 2018 se prodej nových automobilů v Turecku propadl o 35 % a výroba poklesla o 9 %. Další zvažované země Bulharsko a Rumunsko byly už dřív vyřazeny ze hry vzhledem k velkým problémům s logistikou.
 
V Srbsku automobily vyrábí jen Fiat v rekonstruované továrně v Kragujevaci (dříve Zastava). Vzhledem k malé poptávce po vozu Fiat 500L je ale produkce velmi nízká a musí být občas přerušována. Už připravená výroba nástupce modelu Punto se nakonec nerealizovala, nicméně Fiat údajně plánuje od roku 2020 v Kragujevaci vyrábět nové malé SUV.
 
Škoda Auto v únoru zahájila v Mladé Boleslavi výrobu nového modelu Scala a připravuje se na přidání produkce nového SUV Kamiq. Už nyní je ale jasné, že výroba modelu Kamiq nebude stačit poptávce. Škoda sice vyjednává s odbory o možnosti zvýšení produkce přidáním dalších směn, jenže při minimální nezaměstnanosti v České republice nemá šanci získat nové pracovníky. Volkswagen připravuje převedení výroby modelu Passat do Kvasin. Ten by se tam by se měl vyrábět od roku 2023 spolu s modely Kodiaq a Superb. Do té doby bude nutné převést výrobu vozů Škoda Karoq a Seat Ateca jinam.