o krok blíž k turecku | Aktuality | autoweek.cz

O krok blíž k Turecku

O krok blíž k Turecku

03.10.2019 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Nedlouho před rozhodnutím o umístění svého nového víceznačkového výrobního závodu koncern Volkswagen v Turecku zaregistroval dceřinou společnost.
V době, kdy se blíží konečné rozhodnutí o umístění svého nového výrobního závodu, koncern Volkswagen založil dceřinou společnost v turecké západní provincii Manisa. Tato informace byla v Turecku zveřejněna v obchodním rejstříku. Turecká jednotka bude mít kapitál 150 milionů eur. Mateřská společnost uhradila čtvrtinu této částky, zbývající suma bude vyplacena v příštích dvou letech. Nově vytvořená firma má v náplni činnosti uvedeno navrhování, výrobu a montáž automobilů, nákladních vozů a dalších vozidel.
 
Volkswagen zkoumal možnosti výstavby nové továrny ve východní Evropě. Po vyřazení Srbska a Rumunsko zůstalo ve hře Bulharsko spolu s Tureckem. Člen představenstva německé automobilky s odpovědností za výrobu Andreas Tostmann minulý týden v Berlíně novinářům řekl, že se společnost blíží k rozhodnutí o výstavbě nového závodu v Turecku. Současně ale uvedl, že společnost je v konečné fázi vyjednávání, nicméně o továrně nepadlo konečné rozhodnutí.
 
V plánovaném novém závodě, který má být postaven poblíž Izmiru, se budou vyrábět především vozy Volkswagen Passat a Škoda Superb. Koncern VW se rozhodl ve svých německých závodech přejít na elektromobilitu - Cvikov už se přestavuje a závody v Emdenu a Hannoveru budou následovat. Proto skupina potřebuje novou kapacitu pro výrobu vozů Volkswagen Passat a Škoda Superb. Výroba připravované nové generace Volkswagenu Passat se původně měla přestěhovat z Emdenu, kde bude výroba zcela převedena na produkci vozidel s elektrickým pohonem, do Kvasin, kde se měl vyrábět s vozem Škoda Superb. Výrobní kapacita závodu v Kvasinách je přes veškeré její navyšování a zefektivnění na hranicích možností vzhledem k velkému úspěchu vozů SUV, které se zde rovněž vyrábějí.
 
Případná dohoda s Tureckem bude vnímána jako politicky velmi kontroverzní vzhledem k obavám Evropské unie ohledně toho, co považuje za omezování svobody projevu a shromažďování pod prezidentem Tayipem Erdoganem. Protiargumentem VW je, že Turecko je kandidátem členství v EU. Skupina europoslanců nicméně nedávno vyzvala Komisi EU aby prozkoumala, zda je plánovaná výstavba nové továrny VW v Turecku slučitelná s předpisy EU. Mluvčí EK potvrdila, že Komise dopis obdržela a včas na něj odpoví.