očekávejme zdražení dopravních služeb | Aktuality | autoweek.cz

Očekávejme zdražení dopravních služeb

Očekávejme zdražení dopravních služeb

07.01.2020 | | Doprava

Tisková zpráva o zdražení služeb silničních dopravců v souvislosti s rozšířením mýta Sdružení automobilových dopravců ČESMAD Bohemia. Mýtné začalo platit na 868 kilometrech silnic I. třídy.
Společnost CzechToll od Nového roku rozšířila výběr elektronického mýtného na 868 km silnic I. třídy a 34,9 km dálnic. Po rozšíření sítě zpoplatněných komunikací k 1. lednu 2020 provozuje CzechToll satelitní mýtný systém na celkem 1102 km silnic I. třídy a 1307 km dálnic. V rámci rozšířené sítě zpoplatněných komunikací platí vozidla s hmotností nad 3,5 t mýtné celkem na 37 úsecích silnic I. třídy. Celkem je v tuto chvíli zpoplatněno v České republice 2409 km silnic a dálnic. V souvislosti s rozšířením sítě zpoplatněných komunikací musí registrovat své automobily a vybavit je palubní jednotkou i někteří dopravci, kteří doposud po zpoplatněných komunikacích nejezdili.

S 1. lednem 2020 se rozšířila povinnost platit mýtné u nákladních aut s hmotností nad 3,5 tuny a autobusů na dalších 868 km silnic I. třídy. Stalo se tak přes několikaletý odpor krajů, obcí i samotných autodopravců.

Hrubý výnos z tohoto rozšíření ministerstvo dopravy odhaduje na 1 až 1,5 miliardy korun. Je zákonité, že tyto peníze budou muset zaplatit zákazníci silničních dopravců.

Pro ilustraci, kamion druhé nejekologičtější kategorie Euro V zaplatí na silnicích 1. třídy 2,15 Kč/km. To v případě trasy Plzeň - České Budějovice, která měří 112,5 km, znamená 242 Kč, na trase Brno – Svitavy zaplatí dopravce za stejný kamion 96 Kč, za cestu z Prahy do Kolína 70 Kč. Toto zvýšení daňové zátěže (a mýto není nic jiného než daň) se pochopitelně musí objevit na faktuře pro konečného zákazníka.

V této souvislosti generální tajemník Sdružení ČESMAD Bohemia Vojtěch Hromíř upozorňuje: „V souvislosti s podstatným rozšířením výkonového zpoplatnění naší silniční sítě je třeba otevřít debatu o výši silniční daně pro vozidla platící mýto. Aktuální sazba daně ztrácí pro tato vozidla své opodstatnění. I tato agenda bude v lednu součástí našeho jednání s ministryní financí Alenou Schillerovou.“