dohoda o bezdrátovém dobíjení | Trendy | autoweek.cz

Dohoda o bezdrátovém dobíjení

Dohoda o bezdrátovém dobíjení

17.05.2011 | Rybecký Vladimír | Trendy

Společnosti Toyota Motor a WiTricity uzavírají společnou dohodu v oblasti bezdrátového dobíjení akumulátorů pomocí rezonance.

Toyota Motor (TMC) uzavřela dohodu o technické spolupráci se společností WiTricity z amerického státu Massachusetts. Cílem dohody je vyvinout praktické aplikace bezdrátového dobíjení akumulátorů v automobilech a napomáhat k dalšímu prosazování těchto systémů dobíjení. TMC má v plánu podílet se na navýšení základního jmění společnosti WiTricity.

Technologie dobíjení firmy WiTricity využívá rezonanci, která umožňuje dobíjení bez přímého kontaktu. Je účinnější než elektromagnetická indukce, jež představuje další bezdrátovou alternativu, ovšem s požadavkem na vzájemný kontakt, a která se začíná uplatňovat při dobíjení mobilních telefonů a dalších přístrojů. TMC je přesvědčena, že bezdrátové dobíjení pomocí rezonance je pro automobily vhodnější a zasazuje se o co nejrychlejší uvedení této technologie do praxe.

Cílem spolupráce obou firem je urychlit vývoj a případné zavádění technologie bezdrátového dobíjení pro automobily. Dobíjení vozů s hybridním pohonem typu plug-in nebo elektromobilů by pak mohlo jednoduše spočívat v zaparkování poblíž zabudovaného dobíjecího zařízení, ať již doma v garáži nebo na veřejném parkovišti.

TMC ve své „Globální vizi Toyota“ z letošního března vyjádřila své zasazení plnit roli průkopníka v řešení mobility budoucnosti, a to vzájemným propojením automobilů, vybavení domácností a informačních technologií. Bezdrátové dobíjení je pouze jednou z mnoha technologií, které TMC plánuje do budoucna vyvíjet.