nissan note - nová cesta | Aktuality | autoweek.cz

Nissan Note - nová cesta

Nissan Note - nová cesta

11.10.2013 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Nissan radikálně proměnil model Note. Jak je u Nissanu zvykem, od konkurence se liší, a to nejen vzhledem, ale i nabídkou technických inovací, ale především prostorností.

Z malého MPV, jímž byla první generace, se u nového Note stal malý hatchback. Zdaleka ale nejde o konvenční vůz. Design i celková koncepce nového Note vychází ze studie Invitation, představeném v roce 2012 na ženevském autosalonu.

Nový Note využívá novou odlehčenou platformu V (versatile) společnosti Nissan. Má vynikající ovladatelnost - při rozvoru 2600 mm má poloměr otáčení pouhých 10,7 m. Hlavní designér modelu Note Atsushi Maeda navrhl kompletně nový dynamický, sportovně laděný hatchback, který si udržuje praktičnost a všestrannost předchozí generace modelu Note. Pozoruhodné na designu jsou zejména originálně řešené přední i zadní světlomety se 3D efekty.

Interiér se vyznačuje mimořádnou praktičností. Zadní sedadla mají zvýšenou polohu, takže se na něj pohodlněji nastupuje a poskytují lepší výhled z vozu. Prostor na zadních sedadlech je oblastí, ve které bude Note jen těžko hledat konkurenci. Nabízí nejvíce místa pro nohy a funkcí než jeho konkurenti a překonává i vozy z vyšších tříd. Nissan navíc vyvinul zadní dveře, které lze otevřít až téměř do úhlu 90°, což umožňuje snadné nasedání a vysedání i manipulaci s dětskými sedačkami.

Zavazadlový prostor o objemu 295 l lze sklopením zadních sedadel rozšířit až na 1982 l. Sada Family přináší posuvné zadní sedadlo s možností zvětšení zavazadlového prostoru až o 381 l. Flexibilní příčka Karakuri, která je součástí sady Family, umožňuje různé nastavení úložného prostoru.

Mezi přehledně uspořádanými přístroji jsou i na dva pokročilé ukazatele ECO. Ukazatel polohy pedálu ECO ve formě malé stupnice ukazuje příslušnou hodnotu podle polohy a způsobu sešlápnutí plynového pedálu - slabším a plynulejším sešlápnutím se docílí vysoké hodnocení ekologického stylu jízdy.

Ukazatel ekologické jízdy má podobu plynulého modrého pruhu nad třemi hlavními ukazateli na přístrojovém panelu, a pětibodové zelené kontrolky LED ukazující úroveň ekologické jízdy - 1 zelený bod = nedostatečně ekologická jízda, 3 zelené body = průměrně ekologická jízda a 5 zelených bodů = správná ekologická jízda. Systém neustále vyhodnocuje efektivitu a poskytuje zpětnou vazbu v reálném čase.

Po skončení každé jízdy se na displeji zobrazí konečné zhodnocení ekologičnosti jízdy. Na základě jízdního chování během předchozí jízdy dojde k ohodnocení efektivity jízdy na pětihvězdičkové stupnici.

Note je vybaven zcela novým bezpečnostním systémem Nissan Safety Shield, což je propojení tří inovativních bezpečnostních funkcí. Díky systému Nissan Safety Shield a Panoramatickému kamerovému systému AVM (Around View Monitor) Note jako první přináší do segmentu malých vozů  použití bezkonkurenční technologie zvyšující asistence poskytované řidiči.

 Zatímco konkurence využívá u podobných funkcí nákladné přední, zadní a boční radarové systémy, program společnosti Nissan k ovládání bezpečnostního štítu vyžaduje pouze obraz zachycený zadní širokoúhlou kamerou.

Panoramatický kamerový systém AVM je v segmentu malých aut k dostání úplně poprvé. Klíčovým prvkem bezpečnostního štítu Nissan a systému AVM je kamera směřující vzad, která je umístěna na zadních výklopných dveřích. Zadní parkovací kamera je vybavena unikátním automatickým systémem umývání a ofukování.

Díky pokročilému software zpracovává více než 15 milionů pixelů za sekundu. Obraz se ukazuje na 5,8" displeji navigačního systému Nissan Connect.

Bezpečnostní systém Nissan Safety Shield zahrnuje tři technologie:

- Systém sledování mrtvého úhlu, v případě zjištění vozidla v mrtvém úhlu se ve zpětném zrcátku rozsvítí kontrolka

- Systém upozornění na vybočení z jízdního pruhu rozpozná i nezřetelné dopravní značení a dokáže zjistit, kdy vozidlo vybočilo ze směru jízdy, aniž by to nejprve signalizovalo. Pokud taková situace nastane, systém řidiče upozorní varováním

- Systém monitorování pohybujících se objektů za vozem, nová funkce při couvání upozorňující na přibližující se objekty

Panoramatický kamerový systém AVM, zakomponovaný v rámci systému Safety Shield, se v tomto segmentu objevuje vůbec poprvé. Vytváří kompozici obrazů z malých kamer umístěných v mřížce chladiče, na pátých zadních dveřích a v obou zpětných zrcátkách. Díky tomu dokáže na 5,8" displeji zobrazit 360° pohled na okolí vozu z ptačí perspektivy. Ten řidiči jasně ukazuje překážky v okolí vozu a výrazně usnadňuje manévrování, které je současně bezpečnější. Podle přání řidiče je možné obraz z jakékoli kamery zobrazit individuálně a ve větším rozlišení a systém může fungovat jako klasická zadní kamera.

Oba zážehové motory se zdvihovým objemem 1198 cm3 jsou 12ventilové. Vibrace byly odstraněny pomocí protizávaží na řemenici klikového hřídele. Základní 1,2 l motor má výkon 59 kW (80 k) při 6000/min a točivý moment 110 N.m při 4000/min.

Nový přeplňovaný motor DIG-S, pak dosahuje výkonu 72 kW (98 k) při 5600/min a točivého momentu 147 N.m při 4400/min. Mezi špičkové technické prvky tohoto motoru patří turbodmychadlo. Pomocí elektronického systému spojky lze funkci turbodmychadla odpojit při jízdě nízkou rychlostí, což zvyšuje úspornost jízdy. K dalšímu snížení ztráty výkonu je do provozního systému motoru integrován Millerův cyklus. Sací ventil je otevřen po delší dobu, což společně s vyšším kompresním poměrem zvyšuje účinnost kompresního zdvihu. Díky všem těmto inovacím je 1,2 l DIG-S jedním z nejúčinnějších a nejpružnějších motorů ve své třídě.

Řadu motorů doplňuje čtyřválcový turbodiesel 1,5 dCi o výkonu 66 kW (90 k) a s točivým momentem 200 N.m.

Součástí standardní výbavy všech motorů je inteligentní systém Stop/start (ISS).

V technickém středisku Nissan Technical Centre Europe (NTCE) speciálně pro evropské silnice vyvinutá pětirychlostní přímo řazená převodovka je opět doplněna převodovkou CVT na přání u motoru 1,2 DIG-S.

Základní cena verze 1,2 Visia je 269 900 Kč. V základní výbavě je mj. 6 airbagů, tempomat, palubní počítač, elektricky ovládaná přední okna a vnější zrcátka, zadní a brzdová světla LED, dělená zadní sklopná sedadla a centrální zamykání.

  • Nissan Note - nová cesta
  • Nissan Note - nová cesta
  • Nissan Note - nová cesta
  • Nissan Note - nová cesta
  • Nissan Note - nová cesta
  • Nissan Note - nová cesta
  • Nissan Note - nová cesta
  • Nissan Note - nová cesta
  • Nissan Note - nová cesta
  • Nissan Note - nová cesta