olej vyrobený revoluční technologií shell pureplus | Aktuality | autoweek.cz

Olej vyrobený revoluční technologií Shell PurePlus

Olej vyrobený revoluční technologií Shell PurePlus

23.06.2014 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Oficiální dovozce olejů a maziv Shell v České republice a na Slovensku, společnost Walmsley enterprises international (AutoMax), představil inovované portfolio špičkových maziv Shell Helix v čele s řadou produktů Shell Helix Ultra vyrobených revoluční technologií Shell PurePlus. 

Řada Shell Helix přináší kompletní portfolio motorových olejů pro osobní vozy - od plně syntetických až po oleje splňující požadavky motorů starších vozidel. Jejich čtvrtá generace přichází po dvou evolučních vývojových fázích s revoluční inovací.

 

Klíčovým produktem zůstává řada Shell Helix Ultra, představující vrchol vývoje v oblasti motorových olejů. Shell Helix Ultra je jako jediný olej doporučován i pro použití ve vozech Ferrari.

 

Na oleje spalovacích motorů se kladou stále větší nároky. Prodlužování intervalů výměny olejové náplně vede k používání olejů s větší viskozitou, takže jsou více těkavé, takže mají vyšší odparnost. Olejové náplně jsou přitom stále menší a současně rostou pracovní teploty. Tyto rostoucí požadavky vyžadují radikální změnu základového oleje.

 

Shell PurePlus – průlomová technologie pro výrobu maziv

Základové oleje tvoří 85 - 90 % objemu motorového oleje a jsou tak klíčovou složkou každého prémiového maziva. Základové oleje používané při formulaci nových produktů Shell Helix Ultra mají velmi stabilní viskozitu, vysokou oxidační stabilitu a výjimečně nízkou míru odparnosti (méně než 10 %, u oleje SAE 5W-20 dokonce jen 6,78 %).

 

Ve své nejnovější podobě řada Shell Helix Ultra obsahuje syntetické základové oleje vytvořené zcela novou patentovanou technologií Shell PurePlus. Její základní složkou je základový olej vyráběný nikoliv z ropy ale ze zemního plynu. Tento nový základový olej je průzračně čistý, prakticky bez jakékoliv nežádoucí složky a má vynikající funkční vlastnosti.

 

Lepší stabilita viskozity napomáhá udržet výkonnost oleje Shell Helix Ultra i při extrémním namáhání a zabraňuje vzniku škodlivých úsad.  Nízká hodnota odparnosti základového oleje zaručuje menší spotřebu motorového oleje a snižuje tím potřebu jeho dolívání.

 

Ve spojení s osvědčenou a neustále zdokonalovanou technologií aktivního čištění (Active Cleansing Technology) umožňuje Shell Helix Ultra udržovat čistotu motoru srovnatelnou se stavem nového motoru z výroby.

 

Náhrada ropy zemním plynem přináší kromě technických předností i ekonomické. Ropa je stále dražší, zatímco cena zemního plynu je podstatně nižší. Zemní plyn je v současné době i mnohem dostupnější. Také se značně liší parametry ropy z různých ložisek.

 

Technologie Shell PurePlus - průzračně čistý základový olej

Technologie Shell PurePlus mění zemní plyn na průzračný, vysoce čistý základový olej neobsahující prakticky žádné nečistoty běžně obsažené v ropě. Zemní plyn se nejprve převede na syntézní plyn, který se poté zkapalní za využití takzvané Fischer-Tropschovy syntézy. Následnou rafinací vzniknou různé finální výrobky. Tato chemická přeměna zemního plynu na kapalné produkty se také nazývá Gas-to-Liquids (GTL).

 

Shell pracuje na vývoji této technologie už dlouho - s prvními laboratorními testy využití Fischer-Tropschovy syntézy se začalo v laboratořích v Amsterodamu už v roce 1973. V roce 1983 byl opět v Amsterodamu spuštěn pilotní projekt a roku 1994 začala v malajsijském Bintulu komerční výroba, ovšem stále jen v malém měřítku. Úspěšné prověření v praxi vedlo k vybudování obrovské rafinérie Pearl GTL v Kataru v místě, kde největšího ložiska zemního plynu na světě South Pars/North Dome s kapacitou kolem 15 % dosud objevených globálních zásob zemního plynu.

 

Shell spolu se svými dceřinými společnostmi při vývoji této technologie mimo jiné získal i více než 3500 patentů. V současné době je Shell jediným producentem maziv na světě, který je schopen v takovémto rozsahu vyrábět tyto velmi čisté základové oleje na bázi zemního plynu.

 

Jednodušší výběr

Rostoucí požadavky automobilek vedou k tomu, že se syntetické oleje musejí vyvíjet takřka pro každou automobilku speciálně.

 

Inovované portfolio motorových olejů Shell Helix se skládá z více než 30 produktů a je sestaveno tak, aby splňovalo požadavky převážné většiny výrobců automobilů a vyhovělo průmyslovým normám. Maziva jsou tak šitá na míru téměř každého vozu.

 

  • Olej vyrobený revoluční technologií Shell PurePlus
  • Olej vyrobený revoluční technologií Shell PurePlus
  • Olej vyrobený revoluční technologií Shell PurePlus
  • Olej vyrobený revoluční technologií Shell PurePlus
  • Olej vyrobený revoluční technologií Shell PurePlus