omv mění plastový odpad v ropu | Aktuality | autoweek.cz

OMV mění plastový odpad v ropu

OMV mění plastový odpad v ropu

20.05.2019 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Recyklační jednotka OMV ReOil vyrábí syntetickou ropu z použitých plastů. Ze 100 kg použitých plastů je zařízení schopno během hodiny vyrobit asi 100 l syntetické ropy.
Možnosti využití použitých plastů zkoumá skupina OMV již od roku 2011. V roce 2013 ve své rafinerii Schwechat na okraji Vídně spustila první testovací provoz, který zpracoval za hodinu přibližně 5 kg použitých plastů. V roce 2018 bylo do provozu uvedeno vylepšené testovací zařízení s kapacitou 100 kg plastů za hodinu. Během této doby vyrobí 100 l syntetické ropy.
 
Rafinerie Schwechat tuto ropu dále zpracovává a vyrábí z ní palivo nebo suroviny pro opětovnou výrobu plastů. Tím uvádí do praxe princip takzvané cirkulární ekonomiky, jejímž principem je šetrnost k přírodním zdrojům.
 
Do celého projektu společnost OMV investovala 10 milionů eur. Asi 10 % nákladů pokryla Rakouská společnost pro financování výzkumu FFG.
 
V průběhu recyklace je využíváno takzvané tepelné krakování (štěpení), k němuž dochází při teplotě nad 300 °C. Jedná se o známou metodu rafinace, při níž se dlouhé a střední uhlovodíkové řetězce štěpí na jednodušší uhlovodíky. To znamená, že tento příklad aplikace cirkulární ekonomiky zároveň kompletně využívá stávající technologie. Surová ropa, která je směsí uhlovodíků s relativně krátkými uhlovodíkovými řetězci, je proměňována na plasty s delšími uhlovodíkovými řetězci. Ty jsou metodou ReOil přeměněny zpět na směs jednodušších uhlovodíků. Technologii má OMV patentovánu v Evropě, USA, Rusku, Austrálii, Japonsku, Indii, Číně a mnoha dalších zemích.
 
„Tato technologie nám umožňuje využít jeden barel ropy vícekrát. To znamená, že se spálí méně plastů ve spalovnách a tím snížíme emise skleníkových plynů. Metoda ReOil tedy pomáhá naplnit cíle OMV v oblasti trvalé udržitelnosti, které se týkají emisní efektivity z hlediska cyklu CO2,“ říká člen představenstva OMV pro oblast Downstream Manfred Leitner.
 
„Otevření inovativního provozu ReOil posílí pozici Rakouska z hlediska obchodního a investičního významu,“ říká rakouská ministryně hospodářství Margarete Schramböcková.
 
  • OMV mění plastový odpad v ropu
  • OMV mění plastový odpad v ropu
  • OMV mění plastový odpad v ropu
  • OMV mění plastový odpad v ropu