psa dostane peníze od eib | Tiskové zprávy | autoweek.cz

PSA dostane peníze od EIB

PSA dostane peníze od EIB

27.07.2010 | | Tiskové zprávy

Smlouva o financování mezi EIB a PSA Peugeot Citroen: půjčka 200 miliónů eur na financování vývoje dobíjecího hybridního vozu.

Philippe de Fontaine Vive, vice-president Evropské investiční banky (EIB), a Frédéric Saint Geours, ředitel financí a strategického vývoje skupiny PSA Peugeot Citroen, podepsali smlouvu o půjčce v hodnotě 200 miliónů eur určené k financování programu vývoje dobíjecích hybridních vozů skupiny PSA Peugeot Citroen.

Tento program, který představuje celkovou investici ve výši 400 miliónů eur, je součástí investiční strategie vývoje a výzkumu Skupiny a současně je v souladu se závazkem EIB podporovat trvalý rozvoj. Cílem tohoto projektu je vývoj nové technologie, které umožní skupině PSA Peugeot Citroen zachovat svoji vedoucí pozici v oblasti snižování emisí CO2.

S technologií dobíjecího hybridu PSA usiluje o vyvíjení multifunkčních vozů, jež umožní využívat výhod vznětového motoru na silnicích a výhod elektrické mobility pro přepravu ve městech. Na projektu bude pracovat 500 zaměstnanců PSA.

Vicepresident EIB  Philippe de Fontaine Vive ke smlouvě řekl: „Jsem velice rád, že jsme dnes podepsali tuto smlouvu o financování s PSA Peugeot Citroen. Půjčka EIB je konkrétním závazkem Evropy podporující inovace a trvalý rozvoj v rámci automobilového sektoru pro vývoj ekologicky čistých a úsporných vozů. Našim cílem je pomoci automobilovým konstruktérům zlepšit výrazným způsobem energetickou efektivitu vozů a současně snižovat emise CO2 u těchto vozů. Financováním těchto aktivit jednáme ve prospěch lepší budoucnosti.“

Tato smlouva je pokračováním pevného partnerství mezi PSA Peugeot Citroen a EIB, které vzniklo již před více než 25 lety. Začleňuje se do evropského programu podpory ekologicky čistých dopravních prostředků European Clean Transport Facility (ECTF). Tento nástroj, jenž je konkrétním řešením EIB pro podporu rozvoje ekonomiky v Evropě, usiluje o podstatné snížení automobilových emisí CO2 prostřednictvím výzkumu, vývoje a inovací a motivuje výrobce produkovat ekologicky šetrnější a úspornější osobní, lehké užitkové i nákladní vozy, stejně tak jako ostatní dopravní prostředky. Od prosince 2008 zajistila EIB půjčky v hodnotě 8,6 miliard eur ve prospěch automobilového sektoru. Z toho 6,7 miliard eur bylo poskytnuto v rámci programu ECTF, včetně 600 miliónů pro PSA Peugeot Citroen.

 

Evropská investiční banka je institucí dlouhodobého financování Evropské Unie. Byla vytvořena v roce 1958 na základě Římských smluv. Její rolí je přispívat k integraci, k rovnoměrnému vývoji a ekonomické a sociální soudržnosti členských států Evropské Unie. EIB poskytuje půjčky s výhodnými podmínkami splácení na podporu projektů vedoucích k realizaci cílů Evropské Unie. Průběžně přizpůsobuje svoje aktivity vývoji evropské politiky.