opel mokka x | Aktuality | autoweek.cz

Opel Mokka X

Opel Mokka X

05.02.2016 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Nový vzhled doplňuje nový zážehový motor 1,4 Direct Injection Turbo se samočinnou převodovkou a pohonem všech kol, adaptivní LED světlomety, kamera Opel Eye nové generace a nový infotainment s možností integrace smartfonu a službami OnStar.
Nově nastupující Opel Mokka X se v premiéře představí na autosalonu v Ženevě na začátku března a na trhu se objeví v říjnu 2016. Mokka X bude prvním Opelem, který bude mít v názvu písmeno X, což bude označení všech dalších SUV a crossoverů značky.
 
Od uvedení na trh v roce 2012 si model Opel Mokka vybralo více než 500 000 evropských zákazníků, což z něj dělá jeden z nejpopulárnějších modelů svého segmentu.

Nová Mokka X
Opel Mokka X má osvěžený vnější design, nový interiér a infotainment nejnovější generace. Kromě nedávno uvedených „šeptajících dieselů“ 1,6 CDTI nové generace se v nabídce modelu Mokka X objeví i nový zážehový čtyřválec 1,4 Direct Injection Turbo, který se bude kombinovat se samočinnou převodovkou, systémem Start/Stop a pohonem všech kol.
 
Modifikovaná přední část karoserie je stylisticky sladěná s novým designem značky Opel. Řada detailů dává novému modelu Mokka X robustnější vzhled. Také koncová světla (na přání z LED Diod) mají tradiční profil bumerangu.
 
Interiér modelu Mokka X je zcela změněný. Jeho dominantním prvkem je přístrojový panel inspirovaný modelem Astra. Nová přístrojová deska má výrazné horizontální členění a je na pohled nejenom jednodušší. Středobodem nově řešené středové konzole je dotykový monitor infotainmentu nové generace s úhlopříčkou 7“ nebo 8“ (17,8 nebo 20,3 cm). Na první pohled je patrné menší množství tlačítek, jejichž funkci přebírá dotykový monitor.
 
Nová samočinná převodovka s adaptivním pohonem všech kol
Po zavedení turbodieselu 1,6 CDTI nové generace o výkonech 81 kW (110 k) a 100 kW (136 k) se nabídka pohonných jednotek rozšíří o nový zážehový motor 1,4 Direct Injection Turbo naladěný na výkon 112 kW (152 k), který nedávno debutoval v nové Astře.
 
Tento čtyřválec bude k dispozici i v kombinaci se šestirychlostní samočinnou převodovkou, systémem Start/Stop a adaptivním pohonem všech kol. Kombinovaná spotřeba v této kombinaci bude 6,6 l/100 km.
 
Systém pohonu všech kol s elektromagnetickou vícelamelovou spojkou je inteligentní a efektivní. Pokud je povrch suchý, jsou poháněna pouze přední kola (s výjimkou rozjezdů, kdy se vůz vždy rozjíždí s aktivním pohonem všech kol), což snižuje spotřebu paliva. Podle aktuálních adhezních podmínek mění systém AWD zcela plynule a automaticky poměr točivého momentu přenášeného na jednotlivé nápravy od 100 % na přední nápravu (na suché vozovce) až po 50 % na přední i zadní nápravu (například když cestu pokrývá silná vrstva vody nebo vůz jede po nezpevněném povrchu).
 
Světlomety AFL LED a kamera Opel Eye nové generace
Nový systém adaptivních světlometů AFL (Adaptive Forward Lighting) LED automaticky přizpůsobuje dosah světelného paprsku a jeho rozložení momentální situaci, takže řidič má vždy dokonale osvětlenou cestu a neoslňuje ostatní řidiče. AFL LED světlomety pracují v devíti režimech, například v režimu jízd po městě, mimo město, v zatáčce, při odbočování, couvání atp.
 
Kamera Opel Eye nové generace s vyšším rozlišením podporuje několik asistenčních systémů. Jednou z podporovaných funkcí je řízení dálkových světel High Beam Assist světlometů LED AFL. Díky vylepšené kameře a podpoře dat z navigace je systém rozpoznávání dopravních značek Traffic Sign Assistant přesnější.
 
Kameru Opel Eye využívá i systém monitorování odstupu Following Distance Indication (FDI) s výstražnou funkcí Forward Collision Alert, která je nyní doplněna i signálním prvkem LED Alert Display. Pokud se odstup od vpředu jedoucího vozidla sníží až příliš rychle, rozsvítí se červené LED diody na horní ploše přístrojové desky přímo v zorném poli řidiče. Kromě toho zvukový výstražný signál upozorní řidiče na nutnost rychlého brzdění.
 
Nejlepší konektivita a nejvyšší komfort v segmentu
Pro nový model Mokka X bude po spuštění prodeje k dispozici celá škála služeb Opel OnStar. Na výběr budou také dvě verze infotainmentu IntelliLink nové generace, které umožňují integraci smartfonu prostřednictvím funkcí Apple CarPlay a Android Auto.
 
Také pro Mokku X jsou k dispozici ergonomické sedadla s lékařským certifikátem AGR (kampaň za zdravá záda).
  • Opel Mokka X
  • Opel Mokka X
  • Opel Mokka X
  • Opel Mokka X
  • Opel Mokka X