opel zafira s mnoha vylepšeními | Aktuality | autoweek.cz

Opel Zafira s mnoha vylepšeními

Opel Zafira s mnoha vylepšeními

27.10.2016 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Opel uvádí na trh modernizovaný kompaktní minivan Zafira. Hlavní změny se týkají použití nových informačních a komunikačních technologií a nabídky adaptivního osvětlení AFL s LED světlomety.
V roce 1999 Opel uvedl do segmentu kompaktních minivanů integrovaný systém sedmi sedadel. Od té doby už prodal 2,7 milionu těchto praktických víceúčelových automobilů, a to jak rodinám, tak i firmám, hledajícím prostorné a variabilní vozidlo pro pohodlné cestování na dlouhé vzdálenosti.
 
Segment kompaktních minivanů je sice v poklesu, nicméně i nadále představuje okolo 5 % evropského trhu - jen v roce 2015 se v tomto segmentu prodalo 730 000 vozů, což není málo. Pro zájemce o tyto vozy Opel i nadále nabízí Zafiru, a to v sedmimístné podobě.
 
Modernizovaná Zafira si uchovává osvědčené kvality stávající Zafiry Tourer, tedy systém sedadel Flex7, ergonomická přední sedadla s certifikátem AGR (Aktion Gesunder Rücken - Kampaň za zdravá záda), nosič čtyř jízdních kol FlexFix na zádi nebo adaptivní podvozek FlexRide. K tomu přidává výraznější design karoserie, vycházející z nového tvaru světlometů, a zcela nově uspořádaný interiér vycházející z uspořádání známého z nové generace modelu Astra. Stejně jako Astra k tomu přidává dnes už nezbytné prvky konektivity.
 
Nový interiér se systémy Opel IntelliLink a Opel OnStar
Nový design přístrojové desky zaručuje, že všechny důležité funkce jsou v dosahu řidiče. Zcela nový je dotykový displej infotainmentu posunutý níž než byl dosud. Dotykový displej 7“ umožnil zredukovat počet ovladačů na minimum. Ke zlepšení ergonomie přispěl i nově tvarovaný volant.
 
Pro novou Zafiru se nabízejí dva systémy infotainmentu IntelliLink nejnovější generace. Systém R4.0 IntelliLink umožňuje připojení smartfonů díky funkcím Apple CarPlay a Android Auto. Navi 950 IntelliLink je určen pro ty, kteří preferují systém s integrovanou navigací.
 
Telematický asistenční systém OnStar má funkci automatického hlášení nehody (je to ekvivalent systému eCall ale není jeho náhradou) a další užitečné funkce. Spolu se systémem Navi 950 umožňuje i nahrávání zadaných navigačních cílů na dálku. Opel OnStar kromě toho může proměnit vůz v 4G/LTE Wi-Fi hotspot s připojením až sedmi koncových zařízení.
 
Vysoká míra flexibility
Stejně jako dosud Zafira umožňuje pohodlné cestování na dlouhé vzdálenosti. K ještě většímu komfortu mohou pomoci za příplatek dodávaná ergonomická sedadla s certifikátem AGR a multifunkční středová konzole mezi předními sedadly FlexRail s hliníkovými kolejnicemi a posuvnými odkládacími moduly. Krajní sedadla ve druhé řadě lze posunout o něco dozadu a do středu vozu. Sedadla ve třetí řadě lze úplně zapustit do podlahy, která je zcela rovná se zavazadelníkem.
 
V pětisedadlové konfiguraci má Zafira zavazadlový prostor základního objemu 710 l, který lze sklopením sedadel ve druhé řadě zvětšit až na 1860 l.
 
Benzin, nafta, LPG i CNG
Zafira je jediným vozem v segmentu, který je k dispozici s kompletní nabídkou spalovacích motorů. Nabídka zahrnuje motory vznětové i zážehové, umožňující provoz nejen na benzin, ale také na LPG a stlačený zemní plyn. Rozpětí výkonů sahá od 88 kW (120 k) do 147 kW (200 k) s kombinovanou spotřebou od 4,5 do 9,0 l/100 km. Převodovky jsou šestirychlostní přímo řazené i samočinné.
 
Nenovější asistenční systémy
Za příplatek dodávaný adaptivní mechatronický podvozek FlexRide průběžně přizpůsobuje charakteristiky tlumičů pérování aktuální jízdní situaci, stylu jízdy a individuálním preferencím řidiče. Mechatronický systém s průběžnou elektronickou regulací charakteristik tlumičů pérování má 11 jízdních režimů. Kromě toho může řidič nastavit tři základní jízdní režimy: Standard, Sport s tvrdší charakteristikou a Tour pro pohodlnou jízdu.
 
Adaptivní tempomat Adaptive Cruise Control s radarovým senzorem za maskou chladiče udržuje nastavenou rychlost v rozsahu 30-180 km/h při dodržování zvoleného odstupu od vpředu jedoucího vozu. Kromě rychlosti si může řidič nastavit i odstup ve třech stupních: velký, střední a malý. U přímo řazených převodovek zpomalí až do 20 km/h, se samočinnou dokáže vůz zcela zastavit.
 
Nejnovější verze kamery Opel Eye podporuje asistenční systémy, jako např. řízení dálkových světel High Beam Assist světel AFL LED nebo funkci čtení dopravních značek Traffic Sign Recognition. Kameru využívá i systém monitorování odstupu Following Distance Indication a funkce Forward Collision Alert, která upozorní řidiče, pokud se odstup od vpředu jedoucího vozu zmenšuje příliš rychle. Asistenční systém pro udržování jízdního pruhu Lane Departure Warning se aktivuje automaticky při rychlosti nad 60 km/h.
 
Nové adaptivní světlomety AFL LED
Novinkou u nové Zafiry je nabídka (za příplatek) adaptivních světlometů AFL (Adaptive Forward Lighting) s technologií LED. Systém AFL LED automaticky přizpůsobuje rozložení světelného paprsku podle aktuální jízdní situace tak, aby bylo dosaženo optimálního osvětlení cesty bez oslňování jiných řidičů. AFL LED světlomety mohou pracovat v celkem 9 režimech: městská světla, mimoměstská světla, světla do zatáček, odbočovací světla, osvětlení okolí při couvání, turistický režim a režim stop (eco), který např. přepne světla do úsporného modu, pokud vůz zastaví na semaforech.
 
Světlomety AFL LED zahrnují i směrová, obrysová a denní světla z LED diod. Světlomety AFL LED jsou vždy doplněny zadními skupinovými světly z LED diod. Výhodou osvětlovacích systémů na bázi LED diod je i výrazně delší životnost.
 
Základní výbava Edition zahrnuje mj. dálkové zamykání, klimatizaci, elektricky ovládaná vnější zrcátka i všechna okna, audiosystém R4.0 IntelliLink s Bluetooth a ovládáním na volantu a tempomat. S motorem 1,4 Turbo/88 kW je základní cena pětimístné verze 455 900 Kč, za sedmimístnou je příplatek 17 700 Kč.
 • Opel Zafira s mnoha vylepšeními
 • Opel Zafira s mnoha vylepšeními
 • Opel Zafira s mnoha vylepšeními
 • Opel Zafira s mnoha vylepšeními
 • Opel Zafira s mnoha vylepšeními
 • Opel Zafira s mnoha vylepšeními
 • Opel Zafira s mnoha vylepšeními
 • Opel Zafira s mnoha vylepšeními
 • Opel Zafira s mnoha vylepšeními
 • Opel Zafira s mnoha vylepšeními
 • Opel Zafira s mnoha vylepšeními
 • Opel Zafira s mnoha vylepšeními