opravdu má tesla větší hodnotu než vw? | Aktuality | autoweek.cz

Opravdu má Tesla větší hodnotu než VW?

Opravdu má Tesla větší hodnotu než VW?

24.01.2020 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Cena akcií společnosti Tesla dramaticky roste. Nyní společnost poprvé překročila hodnotu více než 100 miliard dolarů - a tedy více než Volkswagen nebo GM a Ford dohromady. Odpovídá to realitě nebo jde o investici do budoucnosti?
Hodnota akcií společnosti Tesla v posledních několika dnech dramaticky roste - od počátku roku o 31 %! Ve středu večer dosáhla 595 USD, takže hodnota společnosti poprvé překonala hranici 100 miliard dolarů. To je víc než General Motors a Ford dohromady, dokonce víc než hodnota Volkswagenu. Nejhodnotnějším výrobcem automobilů na světě zůstává s velkým náskokem Toyota, která je investory oceňována na 233 miliard USD.
 
V prvním pololetí loňského roku Tesla vygenerovala ztrátu více než 1 miliardy dolarů. Ve třetím čtvrtletí ale překvapila investory oznámením zisku ve výši 143 milionů USD. Optimistické odhady pro čtvrté čtvrtletí (oficiální hospodářské výsledky Tesla zveřejní 29. ledna) uvádějí pravděpodobný zisk ve výši až 1,4 miliardy dolarů, takže by i celoroční výsledek společnosti měl být poprvé ziskový. Na konci roku Tesla uvedla do provozu továrnu v Číně nedaleko Šanghaje, kterou vybudovala v rekordně krátké době díky půjčce 1,4 miliardy USD od čínských bank. V těchto dnech začíná i výstavba evropské továrny nedaleko Berlína (zemní práce začaly symbolicky objevením sedmi nevybuchlých amerických bomb ze 2. světové války).
 
Tesla v roce 2019 vyrobila 365 300 vozidel, přičemž produkce 104 981 vozů ve čtvrtém čtvrtletí byla investory označena za velmi příjemné překvapení. Volkswagen v roce 2019 vyrobil 10,97 milionu vozidel a v roce 2018 vygeneroval zisk 17,1 miliardy eur (bez odečtení 3,2 miliardy eur na následky aféry Dieselgate).
 
Růst hodnoty akcií Tesly ukazuje rostoucí důvěru investorů v budoucnost elektrických vozidel a na posun Tesly do role celosvětového leadera v oblasti „čistých“ vozidel. Mnoho investorů ovšem zůstává skeptických a pochybuje o tom, že společnost Tesla může trvale generovat zisk a růst. Analytik New Street Research Pierre Ferragu pro agenturu Bloombergu předpověděl, že po roce 2025 bude společnost prodávat 2 až 3 miliony aut ročně, bude díky tomu na čele mezi producenty elektromobilů, a hodnota jejích akcií vzroste až na 800 USD. Naopak společnost USB si myslí, že akciová hodnota společnosti Tesla je příliš vysoko nad její ziskovostí a proto doporučuje akcie Tesly co nejdřív prodat
 
Zatímco analytici trhů v USA jsou většinou vývojem akcií Tesly nadšeni, Frank Schwope z německé společnosti NordLB je skeptický. Upozornil, že je třeba sledovat skutečný ekonomický vývoj společnosti Tesla a ta je dosud dlouhodobě ztrátová. „100 miliard je hausnumero. Investoři především odměňují očekávání. S ohledem na obtíže, které má Tesla například při zavádění velkosériové výroby, je prozatímní tržní hodnota poněkud přehnaná.“
 
Věhlasný analytik Jim Cramer z pořadu CNBC Mad Money prohlásil: „Tesla vlastně není automobilka, je to technologická společnost vyrábějící také auta. To je to, co lidi stále mate. Větší smysl má porovnávat společnost Tesla se společnostmi jako jsou Nvidia a Advanced Micro Devices a ne s Fordem nebo General Motors. Trh jí dal vysoké ocenění, a to i přes její neschopnost soustavně dosahovat zisk. Investoři u akcií nerentabilních technologických společností sázejí na naději, že tyto společnosti v budoucnu rychle porostou a investice se vrátí s budoucím ziskem. Společnost Tesla také udělala dojem na energetický sektor díky své činnosti v oblasti výroby velkých akumulátorových zdrojů. Ty mohou pro společnost sloužit jako zdroj zisku, protože mnoho firem usiluje o snižování produkce CO2“.