ovládejte svůj vůz mobilem přes xmarton | Aktuality | autoweek.cz

Ovládejte svůj vůz mobilem přes Xmarton

Ovládejte svůj vůz mobilem přes Xmarton

25.04.2017 | Rybecká Ivana | Aktuality

Česká společnost Xmarton přichází s jednotkou, díky níž lze dálkově ovládat některé funkce v automobilu pomocí telefonu, získat detailní statistiky průběhu všech jízd, mít k dispozici přesnou a spolehlivou lokalizaci vozidla či získat možnost sdílení vozu bez klíčků.
Xmarton je homologovaná výkonná jednotka určená na univerzální propojení vozu a chytrého telefonu. Je přizpůsobena konkrétnímu modelu automobilu, do nějž se instaluje v podobě malého zařízení, tzv. CarBoxu. Jednotka prošla národní atestací o technické způsobilosti, kterou vydává Ministerstvo dopravy České republiky.
 
Podobně jako jednotka Chytré auto od T-Mobile Xmarton poskytuje uživateli informace o vozidle, ale navíc umožňuje i dálkové ovládání některých elektronických systémů vozidla.
 
„Ovládání elektrických okének, zámků dveří a kufru, spouštění varovných blinkrů pro snadné nalezení auta, bezklíčkové sdílení či bezpečná imobilizace vozu prostřednictvím mobilního telefonu. To vše bylo naším snem a vizí již od roku 2015. Po více než dvouletém úsilí dnes stojíme před zákazníky s hotovým produktem, který posune ovládání jejich vozu o několik úrovní dál a usnadní jim tak každodenní život. S uvedením Xmartonu na český a slovenský trh však naše úsilí rozhodně nekončí. Našim zákazníkům budeme v budoucnu pravidelně nabízet další nové funkce a modernizovat tak zaběhlé zvyklosti v používání automobilů,“ uvádí generální ředitel společnosti Xmarton Miloš Herman.
 
Přenos dat a jejich zabezpečení
Pro přenos dat mezi jednotkou a mobilním telefonem jsou využívány mobilní sítě všech operátorů - jednotka se vždy napojuje na nejsilnějšího z nich po celé Evropě. Aplikace ve smartphonu si vyžaduje připojení k internetu. „V dosahu bezdrátového spojení funguje komunikace na bázi Bluetooth Low Energy,“ komentuje procesy konektivity technologický ředitel Xmarton Jan Pešek.
 
Jednu z klíčových hodnot - bezpečnost - uživatelům nezaručují pouze funkce řešení Xmarton, ale je garantována i při sběru osobních dat, který v tomto případě logicky probíhá. Data jsou bezpečně uložena tak, že je možné se k nim dostat pouze prostřednictvím specifikovaných zabezpečených přístupů. „Využíváme silné šifrovací techniky, např. výměna asymetrických klíčů probíhá dle PKCS standardů pro síťovou komunikaci i bezdrátové spojení. Úroveň tohoto zabezpečení je takřka neprolomitelná,“ vysvětluje Jan Pešek.
 
Co Xmarton nabízí
Řešení Xmarton zaujme majitele již vyrobených modelů aut, kteří mají zájem o jejich „nachytření“.
 
Mezi výhody patří snadné sdílení, dokonalý přehled a zabezpečení auta ve smyslu imobilizace startování neoprávněným osobám, okamžité notifikace při případné autonehodě a nepřetržitém dohledu nad všemi aktivitami a procesy automobilu.
 
Majitelé Xmartonu si mohou kdykoli zkontrolovat hladinu benzinu v nádrži nebo stav baterie. Typy automobilů, do nichž lze Xmarton nainstalovat, najdou zájemci na webu www.xmarton.com. Ti, kdo svůj typ vozu v seznamu nenajdou, se mohou spojit prostřednictvím formuláře na stránkách přímo s pracovníky společnosti, kteří jim pomohou připravit řešení šité na míru. Instalace probíhá v tzv. Xmartpointech, což je 12 partnerských servisů po celé České republice a na Slovensku.
 
Jednotka, aplikace a webový portál
Produkt Xmarton je homologovaná moderní výkonná řídící jednotka specializovaná na univerzální konektivitu, nízkou spotřebu a vysokou bezpečnost. Každá jednotka je konfigurována přesně na konkrétní model auta, do něhož se instaluje.
 
Mobilní aplikace Xmarton funguje ve smartphonech i tabletech, a to v rámci systému Android i iOS. Aplikace s uživatelem hovoří v češtině, ve vývoji je i verze slovenská a anglická. Mobilní aplikace slouží primárně k ovládání auta, autorizaci jízdy a dohledu nad vozem. Řešení Xmarton zastřešuje webový portál, který slouží ke konfiguraci účtu, sledování celé historie, přidělování práv ostatním uživatelům či k přidávání dalších mobilních zařízení do celého procesu.
 
O firmě
Idea ovládat auto mobilem se zrodila z debaty o snadnějším používání aut. Již jsme řešili. Na základě potřeby řešit otázku pohodlného sdílení auta bez nutnosti předávání klíčů myšlenky byli osloveni potenciální investoři a na konci roku 2015 vznikla firma Xmarton s.r.o.
 
Na začátku roku 2016 započal vývoj hardware i softwarové platformy. Postupně byla homologována řídící jednotka, byly propojeny všechny součásti systému a začalo první testování. V březnu 2017 Xmarton dokončil vývoj prvního verze systému, který je uváděn na trh.
 
  • Ovládejte svůj vůz mobilem přes Xmarton
  • Ovládejte svůj vůz mobilem přes Xmarton
  • Ovládejte svůj vůz mobilem přes Xmarton
  • Ovládejte svůj vůz mobilem přes Xmarton
  • Ovládejte svůj vůz mobilem přes Xmarton