panamera jako kombi | Aktuality | autoweek.cz

Panamera jako kombi

Panamera jako kombi

08.03.2017 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Porsche na autosalonu v Ženevě představuje speciální verzi nové generace modelu Panamera. Panamera Sport Turismo vychází vstříc těm, kteří kromě luxusu potřebují na cestách větší prostor třeba pro horská kola nebo lyže. Těm se nabízí karoserie připomínající kombi.
Panameru první generace si koupilo přes 150 000 zákazníků. Se druhou generací chce Porsche tento úspěch ještě zvýšit. Pomoci by k tomu měla i nová verze prostornější karoserie Sport Turismo v oblíbeném stylu Shooting Brake, tedy sportovního kombi pro lovce s potřebným prostorem pro převoz pušek a dalších loveckých potřeb.
 
Stejně jako základní podoba druhé generace Panamery i verze Sport Turismo vznikla na platformě MSB (Modularen Standardbaukasten), kterou brzy využijí i další exkluzivní modely značek Bentley, Lamborghini a zřejmě i Bugatti. Sport Turismo má stejný rozvor náprav jako Panamera, tedy 2950 mm, a je jen nepatrně (o 5 mm) delší - 5049 mm. Také interiér je identický s kruhovými hlavními přístroji, jimž dominuje analogový rychloměr o průměru 12,3“ obklopený čtyřmi 7“ ukazateli.
 
Od středového sloupku dozadu ale je karoserie zcela odlišná. Namísto pozvolna klesající střechy se vytváří rozměrný prostor pro zavazadla. Zadní sloupky jsou podstatně širší a na zádi střechy je aktivní spoiler, který se vysouvá v rychlosti nad 170 km/h.
 
Zavazadlový prostor má objem zvětšený na 520 l. Je lépe využitelný díky velkým výklopným zadním dveřím a nižší nákladové hraně. Při sklopení zadních sedadel je k dispozici až 1390 l, takže tento model nabízí zajímavou kombinaci užitné hodnoty, flexibility a jízdního komfortu. Navíc je poprvé u Porsche k dispozici i průchozí otvor v zadních sedadlech umožňující přepravu delších předmětů. U verzí s hybridním pohonem jsou hodnoty objemu zavazadlového prostoru nižší: 425 a 1295 l.
 
Na výběr budou zážehové motory 3,6 V6/243 kW (330 k), 2,9 V6 biturbo/324 kW (440 k), 4,0 V8 biturbo/404 kW (550 k) a pro tuto verzi určitě nejvíce vyhledávaný turbodiesel 4,0 V8 biturbo/310 kW (422 k) s 850 N.m a spotřebou nafty 6,8 l/100 km. Připravena bude i hybridní verze 4-E Hybrid Sport Turismo se systémovým výkonem 340 kW (462 k).
 
Porsche Panamera Sport Turismo přijde do prodeje do konce letošního roku - první vozy by měly být k dispozici v říjnu. Vůz postavený na platform VW Group MSB se vyráví v Lipsku.
 
  • Panamera jako kombi
  • Panamera jako kombi
  • Panamera jako kombi
  • Panamera jako kombi