pandemie vyhnala lidi z mhd | Aktuality | autoweek.cz

Pandemie vyhnala lidi z MHD

Pandemie vyhnala lidi z MHD

28.05.2021 | | Aktuality

Pandemie koronaviru výrazně změnila pohled Čechů na mobilitu. Z obavy před nákazou kleslo podle údajů poradenské firmy EY využití městské hromadné dopravy o 69 %, a naopak vzrostl zájem o jízdy autem.
V Praze loni individuální automobilová doprava předčila MHD. Zatímco před pandemií tvořily jízdy autem 29 % všech jízd po městě, v polovině roku to bylo 41 %.
 
Z lidí, kteří dosud nevlastnili auto, jich 31 % jeho koupi do půl roku zvažuje. Z toho 45 % nových zájemců o pořízení vozu tvoří podle EY tzv. mileniálové, jejichž dosavadní přístup k vlastnictví vozu byl spíše zdrženlivý. Zároveň jen 6 % potenciálních kupců má zájem o čistě elektrický pohon.
 
Prudký nárůst zájmu o pořízení vozu potvrzují objednávky u značky Toyota, které letos od ledna do dubna narostly o 46 % na 4472 objednaných vozů, z toho více než 40 % osobních vozů tvoří hybridy. „Na velkém zájmu se projevuje odložená poptávka ale i větší zájem lidí přepravovat se bezpečně a ekologicky,“ říká generální ředitel Toyota a Lexus ČR Martin Peleška.
 
Koronavirové restrikce zároveň zvýšily zájem o pronájem vozů a také o rozvážkové služby. Například služba Dáme jídlo loni rostla o 80 % a vedle hotových jídel začala lidem vozit i potraviny. Musela kvůli tomu obnovit a rozšířit vozový park. Celkem pořídila 140 vozů Toyota Aygo a testuje také hybridní model Yaris. Vozový park Dáme jídlo tak ze 75 % tvoří auta na alternativní pohony, tedy LPG, CNG a hybridní nebo elektro pohon. Výjimku tvoří individuální kontraktoři, kteří jezdí vlastními vozy.
 
Toyota v ČR také dodává vozy pro carsharingové společnosti - konkrétně 240 vozů Toyota Yaris a 70 vozů Toyota Corolla.