parkování v garáži bez řidiče | Aktuality | autoweek.cz

Parkování v garáži bez řidiče

Parkování v garáži bez řidiče

22.12.2014 | Rybecký Vladimír | Aktuality

BMW na veletrhu Consumer Electronics Show (CES) 2015 v Las Vegas předvede automobil schopný autonomně zaparkovat v parkovacích domech pomocí systému BMW Remote Valet Parking.

Již v roce 2014 BMW na veletrhu spotřební elektroniky CES v Las Vegas představilo systém samočinného ovládání automobilu v omezených prostorech. Tentokrát na výstavě CES, která se bude v Las Vegas konat od 6. do 9. ledna, BMW představí automobil, který je připraven eliminovat rizika nehod pomocí automatického řízení bez řidiče. Základem pro systém 360° ochrany před nehodami spočívá v jednoznačném určení polohy a rozpoznávání okolí vozu.

 

Tím výzkumným a vývojovým vozem je BMW i3 doplněné čtveřicí laserových skenerů, které jsou schopné rozpoznávat například i sloupy v parkovacích domech. Jakmile se automobil příliš rychle přibližuje ke stěně nebo sloupu, automaticky na centimetry přesně zastaví. Jakmile se řidič pomocí volantu překážce vyhne, systém přestane brzdit.

 

Stejně jako je tomu u všech asistenčních systémů BMW, i u tohoto může řidič kdykoliv převzít ovládání vozu.

 

Plně automatické dálkové parkování v parkovacích

Plně automatický dálkový parkovací asistent BMW Remote Valet Parking ve vývojovém prototypu BMW i3 kombinuje informace z laserových skenerů s digitálními mapami budov, například parkovacích domů. Řidič může pomocí chytrých hodinek aktivovat plně automatické dálkové parkování, vystoupit z vozu a jít na schůzku nebo nakupovat. Automobil převezme řízení, nezávisle projede podlažími parkovacího domu a na volném místě zaparkuje.

 

Systém je schopen rozpoznat pevné překážky parkovacího domu a současně reagovat řízením na nenadále vzniklá omezení a rizika, například na špatně zaparkované automobily. Jakmile vývojové BMW i3 zajede do parkovacího místa, uzamkne se a čeká na další povel chytrých hodinek a hlasový pokyn. Plně automatický dálkově ovládaný parkovací asistent poté spočítá čas, který potřebuje k projetí parkovacího domu, a k výjezdu přijede automaticky ve správný čas.

 

Navigace bez signálu GPS
BMW úspěšně vyvinulo plně automatické ovládání automobilu propojením jeho senzorů a digitálních mapových podkladů. To však vyžadovalo příjem GPS signálu, který není v parkovacích domech k dispozici.

 

Nový systém na základě informací z laserových čidel automobilu a podle daných algoritmů vypočítá přesnou polohu v parkovacím domě. Současně čidla monitorují okolí vozu a zajistí plně automatické navádění vozu. Proto k plné funkčnosti nejsou k automatickému pohybu automobilů potřeba žádné speciální doplňkové systémy infrastruktury ve vnitřních prostorách.

  • Parkování v garáži bez řidiče
  • Parkování v garáži bez řidiče
  • Parkování v garáži bez řidiče
  • Parkování v garáži bez řidiče
  • Parkování v garáži bez řidiče