partnerství skupiny psa s iran khodro v íránu | Aktuality | autoweek.cz

Partnerství skupiny PSA s Iran Khodro v Íránu

Partnerství skupiny PSA s Iran Khodro v Íránu

23.06.2016 | | Aktuality

Skupina PSA a Iran Khodro podepsaly konečnou dohodu o společném podniku na výrobu vozů nejnovější generace. Díky partnerství s Iran Khodro vstupuje skupina PSA v Íránu do nové etapy.
Dohoda nejen ohlašuje začátek nové kapitoly v historii obou partnerů, ale otevírá také nové možnosti pro zákazníky v Íránu, kteří tak získají přístup k vozům s tou nejlepší úrovní komfortu, bezpečnosti a šetrného přístupu k životnímu prostředí.
 
Ředitel pro Střední východ a Afriku Jean-Christophe Quémard v komentáři k dohodě uvedl: „Podpis dohody znamená rozhodující milník v našem projektu se společností Iran Khodro. O jednání obou partnerů byla veřejnost informována během návštěvy prezidenta Hasana Rúháního v Paříži v lednu 2016. Jsem hrdý na to, že můžeme íránským zákazníkům přinést to nejlepší z technologií skupiny PSA.“
 
Společný podnik, jehož jmění bude rozloženo v poměru 50:50, by měl v průběhu příštích pěti let investovat až 400 milionů eur do výroby a výzkumu a vývoje. Tato investice přispěje k rozvoji výroby a prodeje vozů Peugeot 208, 2008 a 301 s motory nejnovější generace.
 
Dohoda zahrnuje následující body:
- Vytvoření společného podniku v průmyslovém areálu v Teheránu, kde se budou vyrábět nové vozy Peugeot poslední generace na platformě, již bude Iran Khodro využívat i k vývoji svých vlastních vozů
- Možnost vyvážet produkty společného podniku v celém regionu
- Obnovu smluvních vztahů v oblasti výroby vozů značky Peugeot, které se v současné době na íránském trhu prodávají.
 
První vozy sjedou z výrobních linek v závodě v Teheránu v druhé polovině roku 2017.
 
Írán je klíčovou zemí strategie rozvoje v regionu Blízkého východu a Afriky. Je třetím nejrychleji rostoucím mezinárodním trhem skupiny PSA. Íránský automobilový trh dosáhl svého vrcholu v roce 2011 s 1,6 milionu prodaných vozů. Je zde ale předpoklad, že se rychle vrátí na tuto úroveň a do roku 2022 dosáhne 2 milionů vozů ročně. Počet vozů Peugeot užívaných v současné době íránskými zákazníky se odhaduje na více než 4 miliony.