zetor pokračuje v expanzi na afrických trzích | Doprava | autoweek.cz

Zetor pokračuje v expanzi na afrických trzích

Zetor pokračuje v expanzi na afrických trzích

18.07.2017 | Rybecký Vladimír | Doprava

Zetor Tractors pokračuje v expanzi na trhy, kde dosud postrádala své zastoupení. Jen v letošním roce navázala společnost přímo nebo prostřednictvím svých afilací spolupráci s Izraelem, Jordánskem, Zambií, Ruskem a nově také s Keňou. 
Renesanční období zažívají traktory značky Zetor na území Afriky. Keňa se stala v pořadí již pátou africkou zemí, kde místní zemědělci mohou obhospodařovat svá pole a farmy s využitím brněnské techniky. Nový kontrakt s keňským partnerem byl uzavřen na tři roky a předpokládá roční dodávku traktorů Zetor v objemu několika desítek kusů. Prvních 12 strojů už bylo do země dovezeno.
 
Zetor India Private Limited, dceřiná společnost Zetor Tractors, uzavřela s keňským partnerem Automobile Warehouse spolupráci na dodávku desítek traktorů Zetor modelových řad Major, Proxima a Forterra ve výkonnostním spektru od 80 do 150 k. Zájem keňských farmářů je o stroje s kabinou a s klimatizací. Pro zemi je specifické pěstování cukrové třtiny, kukuřice a exotických květin určených pro vývoz do Evropy. Ročně se v Keni prodá až 900 traktorů a 50 % z nich je ve výkonnostním spektru 80 až 100 k.
 
„Při hledání nového partnera jsme využili skutečnost, že v Keni se nachází silná indická komunita. Kolegové ze společnosti oslovili napřímo několik potenciální partnerů a po několika měsících jednání jsme spolupráci úspěšně završili uzavřením smlouvy a dodávkou prvních 12 traktorů do země,“ říká ředitel Zetor India Robert Harman.
 
„Společnost Automobile Warehouse disponuje prodejními místy v Nairobi a v Nakuru, druhém největším městě v zemi, které je jedním z nejrychleji se rozvíjejících měst v Africe. Firma má již zkušenosti z prodeje zemědělské techniky, protože spolupracovala s konkurenční značkou, nově se rozhodla pro Zetor. Kromě zemědělské techniky bude společnost zajišťovat také servis a dodávku náhradních dílů. První komponenty byly dodány společně s traktory,“ upřesňuje Robert Harman.
 
Během 70leté historie značky Zetor bylo do země dovezeno 50 traktorů. Prvních 25 traktorů bylo dovezeno v roce 1965, zbývající objem byl dodán v roce 1997. Keňa se stala po Maroku, Alžírsku, Tunisku a Zambii v pořadí už pátou africkou zemí, kam značka Zetor exportuje své produkty. Zároveň pokračují jednání s partnery z dalších zemí v regionu. Důležitým prvkem při navazování spolupráce je stabilní politická situace.