perfectly keyless je bezpečný jako otisk prstu | Aktuality | autoweek.cz

Perfectly Keyless je bezpečný jako otisk prstu

Perfectly Keyless je bezpečný jako otisk prstu

18.02.2019 | | Aktuality

Systém Bosch zvyšuje bezpečnost v oblasti systémů bezklíčového přístupu a má zabránit digitálním krádežím automobilů. S využitím přenosu dat pomocí zabudovaného digitálního bezpečnostního zámku je možné přesně identifikovat majitele chytrého telefonu.
K narušení běžného bezklíčového přístupového systému vozidla hackerovi stačí méně než pět sekund. Mezi odborníky se tomu říká vysílačový útok (relay attack). Klíčová aplikace od společnosti Bosch to má změnit.
 
„Náš systém Perfectly Keyless přináší převratné změny v oblasti systémů bezklíčového přístupu. Je ‚klíčem‘ k zabránění digitálních krádeží automobilů,“ tvrdí prezident divize Automotive Electronics společnosti Bosch Harald Kröger.
 
Technologie Bosch pracuje s virtuálním klíčem uloženým v chytrém telefonu. Senzory nainstalované v autě rozpoznávají chytrý telefon majitele bezpečně jako otisk prstu a otevírají vozidlo pouze jemu. Správa digitálních klíčů propojuje aplikaci s vozidlem přes cloud. Se systémem Perfectly Keyless tak Bosch přichází s něčím, co se dosud nepodařilo žádnému jinému systému bezklíčového přístupu, a tím je pohodlí i bezpečnost zároveň. Nový klíč, založený na chytrém telefonu, je možné použít u jednotlivých automobilů, ale i celého vozového parku sdílených vozidel a u užitkových vozidel. Bosch se domnívá, že tento systém s vestavěným bezpečnostním zámkem představuje celosvětově obrovský tržní potenciál.
 
Změna v oblasti bezklíčového přístupu
U běžných bezklíčových systémů je pořád zapotřebí nosit klíče například v kapse. K otevření dveří a nastartování motoru je nutná komunikace s autem přes rádiový signál o nízké frekvenci (LF) nebo ultra vysoké frekvenci (UHF). Automobilový průmysl v boji se zloději stávající systémy neustále zdokonaluje.
 
Systémem Perfectly Keyless místo přenosu dat pomocí nízkofrekvenční nebo vysokofrekvenční rádiové technologie využívá chytrý telefon jako virtuální klíč a Bluetooth jako přenosovou technologii. To znamená, že klíč od vozidla může zůstat doma. Díky desetiletí trvajícím zkušenostem v oblasti polovodičů je společnost Bosch schopna nabídnout připojení bezpečné jako otisk prstu. Součástí každého chytrého telefonu jsou drobné mikročipy pro správu komunikace přes Bluetooth, které hrají v případě řešení Bosch klíčovou roli. Společně se senzory nainstalovanými ve vozidle a speciální řídicí jednotkou tvoří systém, který otevírá dveře pouze chytrému telefonu s virtuálním klíčem, který pasuje do digitálního zámku systému Perfectly Keyless. Systém blokuje signály z jiných chytrých telefonů nebo elektronických zařízení pracujících s rádiovým přenosem. Tak Perfectly Keyless chrání před neoprávněným přístupem.
 
Cesta bez klíče
Virtuální klíče od vozidel v chytrých telefonech jsou už delší dobu součástí vozových parků. Tato vozidla se nemůžou dát do pohybu dokud jejich provozovatel nepovolí vstup přes cloud. Pouze tehdy může uživatel pomocí aplikace vozidlo odemknout, nastartovat ho a znovu zamknout. K této komunikaci mezi telefonem a vozidlem se využívá technologie Near field communication (NFC), což je bezdrátový protokol pro sdílení dat na vzdálenost několika centimetrů.
 
Aby to mohlo fungovat, musí uživatel před každou cestou vyndat svůj chytrý telefon a podržet ho na označeném místě na vozidle. Pouze tehdy dokáže systém rozpoznat uživatele a odemkne mu dveře. Se systémem Perfectly Keyless od společnosti Bosch může chytrý telefon zůstat v kapse. To znamená snazší používání pro řidiče a více pohodlí pro uživatele sdílených vozidel.
 
Řešení Bosch funguje také u nákladních automobilů a ve vozových parcích užitkových vozidel. Výsledkem je konec manuální správy klíčů, fyzického předávání nebo nepříjemnostem při ztrátě nebo krádeži klíče. Při ztrátě nebo krádeži chytrého telefonu, a tím i aplikace Perfectly Keyless, je možné digitální klíč jednoduše online deaktivovat a zamezit tak přístupu do vozidla.
 
  • Perfectly Keyless je bezpečný jako otisk prstu
  • Perfectly Keyless je bezpečný jako otisk prstu
  • Perfectly Keyless je bezpečný jako otisk prstu