perspektivy elektromobility | Aktuality | autoweek.cz

Perspektivy elektromobility

Perspektivy elektromobility

02.09.2015 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Síťově propojený elektromobil je podle analýzy pohonných systémů budoucnosti, uskutečněné společností Bosch, tím nejlepším řešením osobní dopravy budoucnosti. Podmínkou elektrifikace je snižování pořizovací ceny nejdůležitějších komponent, především akumulátorů.
Elektromotory poskytují maximální točivý moment hned v okamžiku rozjezdu. Ještě dynamičtější jsou vysokonapěťové systémy. Aby se však elektromobily dostaly v příštích letech na výsluní, musí výrazně klesnout jejich cena. Klíčem k jejich úspěchu jsou akumulátory.
 
„Bosch očekává, že akumulátory budou do roku 2020 nabízet dvojnásobnou hustotu energie při poloviční ceně v porovnání se současným stavem,“ říká člen představenstva společnosti Robert Bosch a vedoucí obchodní oblasti Mobility Solutions Dr. Rolf Bulander.
 
Bosch pracuje na vývoji nové generace lithio-ionových akumulátorů s firmami GS Yuasa a Mitsubishi ve společném podniku Lithium Energy and Power. Uvedení partneři se vzájemně doplňují. GS Yuasa přináší zkušenosti s optimalizací článků, aby bylo možné vyrábět akumulátory s vyšší hustotou energie a delším dojezdem. Bosch přispívá svými zkušenostmi s komplexním řízením akumulátoru a systémovou integrací.
 
Vhodnost elektricky poháněných vozidel pro každodenní provoz dále zvýší jejich rostoucí propojení s internetem. „Síťově propojený elektromobil je nejlepší elektromobil,“ říká Bulander. Tuto skutečnost podtrhuje nová aplikace pro chytré telefony od společnosti Bosch Software Innovations.
 
Softwarový a systémový specialista v rámci Bosch Group vyvinul aplikaci, která maximálně zjednodušuje rezervace a úhrady služeb na nabíjecích stanicích různých dodavatelů. Dosud zákazník potřeboval speciální zákaznickou kartu od každého dodavatele. Pro nabíjení od Berchtesgadenu až po Flensburg postačuje jeden chytrý telefon s aplikací a účtem PayPal.
 
Síťové propojení elektrifikovaných pohonů jde dokonce ještě dále. Pouze síťově propojená vozidla totiž kompletně využívají potenciál elektrifikace. „Bity a bajty zvyšují hospodárnost automobilu,“ říká Bulander.
 
Příkladem je síťově propojený elektronický horizont. Tato technologie Bosch bude poskytovat důležité dopravní informace o přechodných staveništích, dopravních zácpách a nehodách v reálném čase. Z toho profitují spalovací motory i elektrické pohony. Na základě velmi přesných dat lze totiž dále zlepšovat stávající funkce, jako je například setrvačná jízda s funkcí Start/Stop. U hybridních pohonů s možností vnějšího nabíjení lze tím navíc realizovat předvídavé provozní strategie. Tato technická řešení snižují emise CO2 dokonce i u velmi hospodárných pohonů o dvoucifernou procentuální hodnotu.
 
  • Perspektivy elektromobility
  • Perspektivy elektromobility
  • Perspektivy elektromobility
  • Perspektivy elektromobility