bmw i8 a i3 starlight edition | Aktuality | autoweek.cz

BMW i8 a i3 Starlight Edition

BMW i8 a i3 Starlight Edition

20.06.2018 | Rybecký Vladimír | Aktuality

BMW Group Česká republika připravila exkluzivní sběratelskou edici dvou vozů BMW i8 a BMW i3 Starlight Edition dvoubarevným provedením - s černou zádí, zlatou přídí vytvořenou s použitím prachu ze 24karátového zlata a přechodem připomínajícím hvězdnou oblohu.
BMW Group Česká republika v unikátním prostředí Uhelného mlýna v Areálu šroubárny Libčice n. V. představila dva unikátní vozy BMW i3 a i8 s unikátním dvoubarevným provedením, v němž zlatá přední část plynule přechází do černé zádi. Přechod připomíná svítící hvězdy noční oblohy, odtud rovněž pochází název edice.
 
Barevné ztvárnění vozů navrhl a společně s lakýrníkem Miroslavem Špičákem zhotovil slovenský designér Zoltán Matuška. Jedinečnost edice Starlight spočívá v použití zlatého prachu s ryzostí téměř 24 karátů, kterým je originálně vyvinutou metodou pokryta přední polovina obou vozů. Od každého z nich byl vyroben pouze jediný kus, a proto je zdobí plaketa s nápisem Starlight Edition one of one. „Zlato jsme zvolili proto, že je to čistý exkluzivní přírodní materiál,“ vysvětlil Zoltán Matuška.
 
„Proporčně a tvarově velmi specifický design BMW i3 a i8 doslova vybízí ke kontrastní úpravě vzhledu, a co víc - podtrhuje jejich výrazné charaktery. Působí přitom tak přirozeně a elegantně jako samotný „hvězdný“ přechod z přírodní zlaté do hluboké černé barvy. Povrchová úprava má ale další rozměr - statisíce zlatých kapek viditelných z bezprostřední blízkosti, které původní lak změnily na skutečný klenot,“ vysvětluje designér Zoltán Matuška.
 
„Čím déle se věnuji vozidlům BMW i, tím více jsem přesvědčená o jedinečnosti těchto dvou modelů. Vedle všech přírodních materiálů používaných při výrobě vozidel je 24karátové zlato prvkem, který obě vozidla povýší v opravdové klenoty. Tímto projektem jsme chtěli podtrhnout jejich unikátnost,“ dodává Jana Dvořáková, Manažerka BMW i.
 
Speciální edice BMW i8 a BMW i3 Starlight Edition jsou postaveny na základě zcela nových sériových modelů. Jejich úprava podle požadavků BMW Group Česká republika probíhala ve spolupráci se společností Toplac, která je oficiálním partnerem pro BMW ColorSystem v České republice a zastupuje výrobce laků BASF. V rámci přípravy modelů BMW i8 a BMW i3 Starlight Edition bylo potřeba vyvinout speciální proces nanášení zlata, který vytvoří plynulý přechod do původní barvy vozů.
 
Použité zlato od společnosti Liebscher Blattgold má v podobě zlatého prachu ryzost 23,75 karátu, což je maximum pro danou konzistenci. Oba vozy jsou pokryty čtyřmi vrstvami zlata, z toho poslední čtvrtá vrstva tvořící strukturu je nanesena speciální ruční metodou. Pro dosažení vizuální hloubky povrchu jsou vozy lakovány šesti vrstvami originálního laku BMW ColorSystem. Celý proces úpravy podléhal přísným technologickým postupům.
 
Zlato bylo použito také na vybraných površích v interiéru, mezi nimiž dominují především výústky ventilace, středový panel nebo kroužek loga na volantu a prahové lišty s názvem edice. Zlato použité u BMW i8 a BMW i3 Starlight Edition doplňuje další exkluzivní materiály, z nichž jsou tyto vozy vyrobené - například uhlíkový kompozit tvořící nosnou strukturu, hliníkové slitiny, ale také bombajské konopí, eukalyptové dřevo, výtažky z olivových listů nebo ovčí vlnu.
 
Celkové množství zlata, použitého pro nalakování obou vozů, se dozví pouze jejich nový majitel. BMW i8 je plug-in hybridní sportovní vůz, zatímco BMW i3 je čistý elektromobil s dlouhým dojezdem.
 
Vozy BMW i8 a BMW i3 Starlight Edition budou od 21. června vystaveny v pražském showroomu společnosti Invelt. V termínu od 4. do 5. července bude BMW i8 Starlight Edition k vidění na Karlovarském filmovém festivalu.
 
Oba vozy bude možné zakoupit výhradně společně v rámci benefiční aukce, jejíž výtěžek půjde na dobročinné účely Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97. Aukce se uskuteční v zahraničí před koncem letošního roku. Vyvolávací cena by měla být 10 milionů korun.
 
  • BMW i8 a i3 Starlight Edition
  • BMW i8 a i3 Starlight Edition
  • BMW i8 a i3 Starlight Edition
  • BMW i8 a i3 Starlight Edition
  • BMW i8 a i3 Starlight Edition
  • BMW i8 a i3 Starlight Edition
  • BMW i8 a i3 Starlight Edition
  • BMW i8 a i3 Starlight Edition