peugeot partner s elektrickým pohonem | Aktuality | autoweek.cz

Peugeot Partner s elektrickým pohonem

Peugeot Partner s elektrickým pohonem

27.01.2014 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Nová verze modelu Peugeot Partner Electric s elektrickým pohonem spojuje příjemné ovládání elektromobilu s praktičností, modularitou a přepravní kapacitou modelu Partner.

Partner Electric je určen zákazníkům, kteří se snaží snížit dopad na životní prostředí a provozní náklady. Pro Peugeot se nejedná o vstup do nového segmentu, protože elektrické dodávky nabízí už od roku 1990, kdy byl představen první model J5 Furgon Electrique, který posléze následovaly další. V této první fázi, zahrnující roky 1990 až 2005, Peugeot dodal více než 10 500 vozidel s elektrickým pohonem.

Partner s elektrickým pohonem je k dispozici ve dvou délkách karoserie (L1 : 438 cm a L2: 463 cm). V segmentu malých dodávek s elektrickým pohonem nabízí největší objem nákladového prostoru. Užitečný objem verze L1 je 3,3 m3 s  užitečnou délkou 180 cm a u verze L2 je to 3,7 m3 s užitečnou délkou 205 cm. Užitečná hmotnost může být až 685 kg. 

Díky přednímu sedadlu Multi-flex si Partner Electric zachovává exkluzivní modularitu modelu Partner. Vpředu cestovat i tři osoby. Boční výsuvné sedadlo spolujezdce umožňuje získat rovnou podlahu a zvětšit užitečný objem o 400 l na 3,7 m3 s užitečnou délkou 3 m resp. 4,1 m3 s užitečnou délkou 3,25 m.

Sedadlo bočního sedadla lze sklopit k opěradlu a umožnit tak přepravu vysokého nákladu. Sklopitelné opěradlo prostředního sedadla zajišťuje díky psací desce funkci mobilní kanceláře.

Partner Electric pohání elektromotor o výkonu 49 kW (67 k) s okamžitým točivým momentem 200 N.m (ten je k dispozici od 0 do 1500/min). Motor je spojen s jednostupňovou redukční převodovkou. Jízdy vzad je dosaženo obrácením směru chodu motoru. 

Motor napájí střídavý třífázový proud 300 V pomocí proudového měniče, který převádí stejnosměrný 300 V proud z hlavní baterie. Měnič reguluje proud, frekvenci i napětí podle sešlápnutí akceleračního pedálu.

Elektronický stabilizační systém ESP spojený s funkcí pomoc při rozjezdu ve svahu je součástí základní výbavy vozu. Společně s velkým točivým momentem umožňuje elektromobil Partner rozjet i do velmi prudkého stoupání až 25 %.

Ve standardním evropském režimu je dojezd vozu 170 km, což vyhovuje potřebám většiny uživatelů dodávek, jejichž 70 % denních jízd nepřesahuje 100 km. Homologovaného dojezdu 170 km lze dosáhnout například v plynulém provozu ve městě, bez zapnuté klimatizace či vytápění.

Uvedeného výsledku bylo dosaženo díky lithio-ionovým akumulátorům s kapacitou 22,5 kW/h, spojeným s účinným řízením energie, a dvojímu způsobu rekuperace energie - k tradiční rekuperaci ve fázi zpomalení se přidává i rekuperace ve fázích aktivního brzdění. Maximální rychlost je omezená na 110 km/hod.

Partner Electric umožňuje rychlé nabíjení baterií pomocí speciálního nabíjecího zařízení napájeného třífázovým proudem 380 V umožní za 30 minut na dosažení 80 % kapacity. Normální nabíjení za pomoci klasické jednofázové 230 V zásuvky při proudu 14 A nabije akumulátor na 100 % za 8,5 hodiny nebo proudem 16 A prostřednictvím speciálního kabelu nabije na 100 % za 7,5 hodiny.

Partner Electric nabídne záruku na akumulátor a pohon v délce 5 let nebo ujetí 50 000 km a speciální asistenční službu. Cena je stanovena na 684 600 Kč (Furgon L1) resp. 714 600 Kč (Furgon L2), v obou případech bez DPH.

  • Peugeot Partner s elektrickým pohonem
  • Peugeot Partner s elektrickým pohonem
  • Peugeot Partner s elektrickým pohonem
  • Peugeot Partner s elektrickým pohonem
  • Peugeot Partner s elektrickým pohonem
  • Peugeot Partner s elektrickým pohonem