peugeot s čínskou pomocí do afriky | Aktuality | autoweek.cz

Peugeot s čínskou pomocí do Afriky

Peugeot s čínskou pomocí do Afriky

26.06.2017 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Peugeot předvedl odolný Pick Up určený pro černý kontinent. S jeho pomocí chce získat zpět své dominantní postavení na afrických trzích, které kdysi držel díky robustním vozům 504 s karoserií pickup. Legendární model ale nahradí vozem, který má původ v Číně a kořeny v Japonsku!
Terénní pick-upy si po celém světě získávají stále větší popularitu ať už jako pracovní nástroj, nebo jako atraktivní alternativa k velkým SUV. Peugeot se orientuje na první skupinu zákazníků, kterým chce poskytnout jednoduché odolné auto pro práci. Jednoduchost najdeme už v názvu - novinka se jmenuje prostě Pick Up, tedy téměř stejně nápaditě, jako před lety užitková verze Škody Favorit.
 
Peugeot 504 pickup býval králem afrických cest (o silnicích se ve většině případů ani nedalo mluvit). V Keni jej vyráběli do roku 2006 a v Nigérii dokonce ještě o dva roky déle, byť v Evropě jeho výroba skončila už v roce 1983. Do roku 1997 se vyráběl také v Číně ve společném podniku Guangzhou Peugeot, než s ním byla ukončena spolupráce, aby dostala přednost společnosti Dongfeng Motor, která už byla delší dobu partnerem Citroënu.
 
Právě od společnosti Dongfeng Motor pochází i nový Pick Up, určený výhradně pro černý kontinent. Jde vlastně jen o lehce modifikovaný čínský vůz Dongfeng Rich New. Paradoxní na tom je, že jde o pickup odvozený jako lacinější varianta první generace Nissanu Navara! Ten se do roku 2016 vyráběl v automobilce Zhengzhou Nissan, což je společný podnik Dongfeng Motor a Nissanu. Dongfeng Rich New je jeho modernizovaná verze, která je v prodeji i v Rusku.
 
Pro specifické podmínky servisu v nejodlehlejších částech Afriky má tento vůz optimální konstrukci s jednoduchou karoserií na rámu a tuhou zadní nápravou s listovými pery. Zatím zveřejněné fotografie ukazují jen variantu se čtyřdveřovou kabinou (Double Cab). Vůz s délkou 508 cm má ložnou plochu o rozměrech140 x 139 cm. Nejvyšší užitečná hmotnost vozidla je 815 kg.
 
Pod přední kapotou najdeme čtyřválcový turbodiesel 2,5 l s výkonem 85 kW (115 k) při otáčkách 3800/min a točivým momentem 280 N.m v rozsahu 1800-2600/min kombinovaný s pětirychlostní přímo řazenou převodovkou. Také u motoru lze vystopovat jeho původ u Nissanu… Poháněna jsou standardně zadní kola, za příplatek lze objednat přiřaditelný pohon předních kol a redukční převodovku.
 
Peugeot Pick Up se bude vyrábět v Tunisu a jeho prodej odstartuje v září. V Evropě se s tímto vozem nesetkáme, protože v mnoha ohledech nesplňuje evropské homologační podmínky (mj. motor je jen Euro IV).
  • Peugeot s čínskou pomocí do Afriky
  • Peugeot s čínskou pomocí do Afriky
  • Peugeot s čínskou pomocí do Afriky
  • Peugeot s čínskou pomocí do Afriky
  • Peugeot s čínskou pomocí do Afriky