peugeot rally cup 2018 | Aktuality | autoweek.cz

Peugeot Rally Cup 2018

Peugeot Rally Cup 2018

06.04.2018 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Pohár značky Peugeot v ČR odstartuje do druhého ročníku s novým názvem a pokračuje i společný projekt Autoklubu ČR a společnosti Peugeot ČR s názvem Autoklub Peugeot Rally Talent.
Program hledání a podpory mladých nadějí je posláním značky Peugeot už takřka 40 let. Z této líhně talentů, vedené divizí Peugeot Sport, vzešly soutěžní hvězdy, jako Sébastien Loeb, Kris Meeke nebo Craig Breen. Také v České republice jsou pro značku Peugeot aktivity, zaměřené na objevování potenciálně úspěšných posádek, prestižní záležitostí. Proto po vzoru francouzského 208 Rally Cupu v loňském roce spustila pohár pro posádky s vozem Peugeot 208 R2 nazvaný Peugeot Total Rally Cup. V letošním roce pokračuje druhým ročníkem nesoucím jméno Peugeot Rally Cup Czech Republic.
 
Premiérový ročník poháru pro posádky s vozy Peugeot 208 R2 v České republice probíhal při pěti soutěžích Mistrovství ČR v rallye. Zúčastnilo se ho sedm posádek, z nichž tři posbíraly veškeré body i vyplacené finanční prémie. Trojici úspěšných pilotů dominoval Filip Mareš, který zvítězil nejen v poháru Peugeot Total Rally Cup, ale stal se i nejrychlejším českým závodníkem v kategorii dvoukolek a uspěl také v rámci evropského poháru ERC Junior U27. Letos Filip Mareš i jeho spolujezdec Jan Hloušek přestupují do prestižní kategorie vozů specifikace R5.
 
„První ročník poháru byl úspěšný. Podařilo se nám zajistit, aby značka Peugeot byla v českých rallye patřičně vidět. Posádky, které jsme loni za jejich výkony odměnili vítěznými trofejemi i finančními prémiemi, zřejmě budeme potkávat i nadále ve vozech vyšších výkonnostních tříd, což je příznivé. Nás čekají nové posádky a nový pohárový rok!“ říká ředitel značky Peugeot v ČR Marco Venturini.
 
Nový ročník, který odstartuje 20. dubna 2018 na Rallye Šumava Klatovy, nemá pouze nové jméno, ale i nového promotéra. V letošní sezoně se této funkce ujal Autoklub ČR. Právě ten je dlouhodobým partnerem Peugeotu v ČR i v jiných projektech, jejichž cílem je podpora mladých jezdců, jako například Autoklub Peugeot Rally Talent.
 
Peugeot Rally Cup 2018 je opět vypsán v rámci Mistrovství ČR v rallye pro jezdce s vozy Peugeot 208 R2, což je ve své kategorii nejprodávanější vůz na světě. Podmínkou je použití jednotných pneumatik značky Pirelli.
 
Hlavním přínosem pro účastníky Peugeot Rally Cupu je vyplácení peněžních prémií, což je v českém motorsportu ojedinělý prvek. Tato podpora ve finančně náročném sportu může posádkám usnadnit absolvování sezóny i posun do dalších soutěží či výkonnostních kategorií. Finanční odměny v rámci Peugeot Rally Cupu budou vypláceny posádkám, které se umístí na předních příčkách v jednotlivých soutěžích i v celkovém hodnocení.
 
Pro zvýšení atraktivity soutěží budou vyplácené odměny rozdělovány nejen za umístění v poháru, ale také za umístění ve třídě 6 v rámci MČR v rallye. V každé z pěti soutěží zařazených do MČR v rallye 2018 může být vyplaceno až 44 000 Kč. Na konci sezóny může až pět posádek, přihlášených do cupu, získat finanční prémie za celosezónní výkony s vozy Peugeot 208 R2 - na vítěze poháru Peugeot Rally Cup CZ čeká 90 000 Kč. Celkový rozpočet na odměny pro účastníky Peugeot Rally Cupu tak dosahuje v letošním roce 490 000 Kč.
 
Příznivou změnou pro účastníky poháru je snížení vkladu do seriálu oproti loňskému roku a to na 15 000 Kč. Dalším přínosem by mělo být podstatné zjednodušení celého systému organizace poháru. Pořadatel poháru, značka Peugeot v ČR, a promotér, Autoklub ČR očekávají, že se do Peugeot Rally Cupu CZ v letošním ročníku přihlásí minimálně osm posádek.
 
Marco Venturini: „Peugeot Rally Cup je pro nás velký závazek - vůči účastníkům, kteří očekávají naši podporu, vůči divákům a fanouškům rallye, kteří by ani letos neměli být ochuzeni o napínavé souboje v rámci třídy 6, vůči našim klientům, kterým vozem Peugeot 208 R2 demonstrujeme naši techniku a znalosti, i vůči partnerům, jejichž image se snažíme úspěchy v motorsportu posilovat. Ovšem je to také příležitost pro nás i účastníky poháru. Doufám, že ji využijí a do našeho poháru se přihlásí!“
 
Kalendář soutěží Peugeot Rally Cup Czech Republic 2018
20. - 21. 4. 2018 Rallye Šumava Klatovy
18. - 19. 5. 2018 Rallye Český Krumlov
15. - 16. 6. 2018 Agotec Petronas Rally Hustopeče
30. 6. - 1. 7. 2018 Rally Bohemia Mladá Boleslav
24. - 26. 8. 2018 Barum Czech Rally Zlín
 
Autoklub Peugeot Rally Talent
V roce 2016 se zrodil společný projekt Autoklubu ČR a společnosti Peugeot ČR s názvem Autoklub Peugeot Rally Talent. Hlavním smyslem tohoto partnerství je cílené hledání a výchova talentovaných mladých jezdců, kterým je umožněn start s vozem Peugeot 208 R2 v rallysprintech a rallye.
 
Prvním vybraným jezdcem se stal Filip Mareš se spolujezdcem Janem Hlouškem. Tato dvojice rychle ukázala, že nebyla do projektu vybrána náhodou a nastoupila rovnou do Mistrovství ČR, kde Filip dokázal vybojovat dvakrát titul Juniorských mistrů, v loňské sezóně přidal titul ve „dvoukolkách“ a svoje jezdecké umění ukázal na několika zahraničních podnicích. Po dvouletém působení v projektu Autoklub Peugeot Rally Talent přešel do prestižní kategorie R5.
 
S probíhajícím programem prvních dvou ročníků Autoklub Peugeot Rally Talentu byla současně pečlivě vybírána nová nadějná posádka pro následující období. Z celkového počtu 230 přihlášených zájemců vzešlo 12 finalistů, ze kterých byl porotou nakonec vybrán Jan Dvořák, který vykazoval největší progres mezi jednotlivými výběrovými koly. Tentokrát se jedná o opravdového nováčka, který přichází bez předchozích zkušeností se soutěžním vozem. Jan Dvořák s Jiřím Kalkusem a Peugeotem 208 R2 premiérově odstartují na Rallysprintu Kopná ve dnech 6. - 7. dubna 2018.