počet čerpacích stanic na vodík roste | Aktuality | autoweek.cz

Počet čerpacích stanic na vodík roste

Počet čerpacích stanic na vodík roste

24.02.2020 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Věci se pohybují velmi pomalu. Na konci roku 2019 bylo na celém světě v provozu 432 čerpacích stanic na vodík, z toho 330 ve veřejně přístupných stanicích.
Počet čerpacích stanic na vodík se za posledních pět let ve světě zvýšil na více než čtyřnásobek, nicméně je stále na nízké úrovni. V konkrétních lokalitách již existuje plán na 226 dalších systémů H2.
 
V loňském roce bylo otevřeno 83 čerpacích stanic na vodík - 36 v Evropě, 38 v Asii, osm v Severní Americe a jedna v arabské oblasti. Německo rozšířilo svou síť o 22 čerpacích stanic, Korea o 18 a Japonsko o 11. Vyplývá to z 12. ročního hodnocení H2stations.org společnosti Ludwig Bölkow Systemtechnik.
 
Ze 177 čerpacích stanic dostupných v Evropě je 87 v Německu. Francie je na druhém místě s 26 čerpacími stanicemi, protože se zde stále čeká slibovaná dynamická expanze s 34 plánovanými stanicemi. Zde se však zaměřují na tankování autobusů a vozových parků a méně na veřejně přístupné čerpací stanice pro osobní automobilů jako ve zbytku Evropy.
 
Výrazný nárůst možností doplňování se očekává v Nizozemsku, kde je v současné době plánováno 21 nových čerpacích stanic. Švýcarsko má v současné době v provozu čtyři čerpací stanice a je plánováno dalších šest. Jediná čerpací stanice v České republice je v současné době mimo provoz.
 
Ze 178 stanic v Asii má Japonsko 114 a Korea 33, ovšem Korea má velmi ambiciózní plán výstavby dalších 40 čerpacích stanic na H2. Ze 74 stanic v Severní Americe jich je většina v Kalifornii - 48. Ve výstavbě je dalších 21.
 
  • Počet čerpacích stanic na vodík roste
  • Počet čerpacích stanic na vodík roste
  • Počet čerpacích stanic na vodík roste