pod zetschem se zatřáslo křeslo | Aktuality | autoweek.cz

Pod Zetschem se zatřáslo křeslo

Pod Zetschem se zatřáslo křeslo

27.02.2013 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Za informací o prodloužení smlouvy s nejvyšším výkonným představitelem koncernu Daimler Dieterem Zetschem o tři roky se ukrývá skutečnost, že se zcela vážně uvažovalo o jeho odvolání.

Der Spiegel jednoznačně uvádí: "Dieter Zetsche má štěstí, že může zůstat na další tři roky." Zástupce odborů v dozorčí radě Daimleru Erich Klemm totiž požadoval Zetscheho hlavu. Po dlouhých diskusích s předsedou dozorčí rady Daimleru Manfredem Bischoffem se podařilo dospět ke kompromisu.

Der Spiegel napsal: "Na začátku roku šéf odborů v Daimleru Erich Klemm a šéf unie kovodělníků Thomas Klebe sešli s Bischoffem. Oznámili mu, že zástupci odborů v dozorčí radě budou jednomyslně hlasovat proti prodloužení smlouvy pro nejvyššího výkonného představitele Daimleru Zetscheho​." 

Nejen odbory, ale také vedení společnosti kritizuje Zetscheho styl, resp. jeho naprostou absenci. Bischoff vyhrožoval, že by mohl vetovat rozhodnutí ostatních členů rady. Ve velkých německých společnostech se dozorčí rada se skládá z 50 % ze zástupců odborů a druhá polovina zastupuje akcionáře. Pokud hlasování dopadne nerozhodně, může předseda rozhodnout sám. 

Nakonec bylo dosaženo kompromisu. "Dr. Z" dostal smlouvu s prodloužením pouze o tři roky namísto obvyklých pěti. Jeho zástupce, odbory pro svůj nekompromisní styl nenáviděný Wolfgang Bernhard byl uklizen k řízení divize nákladních aut. Zdá se, že nakonec rozhodlo to, že za Zetscheho není připraven nástupce a Bernhard je pro odbory větší hrozbou než on.

Zetschemu byly navíc zkráceny bonusy, protože nebyly naplněny ziskové cíle.Jeho loňský příjem tedy klesl na 8,15 milionu eur proti 8,65 milionu eur v roce 2011. Roční platové bonusy byly zkráceny všem osmi členům představenstva. Dieter Zetsche (59) stojí v čele Daimleru od roku 2006, kdy byl z čela odstraněn Jürgen Schrempp.