podpora ek pro hybridy od renaultu | Aktuality | autoweek.cz

Podpora EK pro hybridy od Renaultu

Podpora EK pro hybridy od Renaultu

12.10.2013 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Renault získá od Evropské komise peníze na vývoj hybridní technologie pro vznětové motory.

Evropská komise přidělila francouzské automobilce Renault příspěvek 20,5 milionu eur na výzkumný a vývojový program HYDIVU jenž je zaměřen na vývoj hybridní technologie pro dodávky se vznětovým motorem. V rámci tohoto programu Renault vyvine hybridní motor navržený a celkově rozvinutý pro užitkové automobily.

Z celkové částky tvoří 3,8 milionu eur granty, 3,4 milionu eur splatné půjčky na průmyslový výzkum a 13,1 milionu eur splatné půjčky na experimentální vývoj.

Na projektu HYDIVU se spolu s Renaultem budou podílet další tři společnosti - Continental, Valeo a LMS International společně s výzkumnou společnosti IFPEN. V rámci projektu by měly vzniknout nové hybridní motory pro modelové řady Trafic a Master. U obou modelů by se tím měla snížit spotřeba nafty a emise CO2.

Viceprezident EK Joaquín Almuia, jenž je zodpovědný za zachování konkurenčního prostředí, řekl: "Tento projekt by měl vést k podstatnému snížení jejich spotřeby paliva a emisí CO2 a tím přispět k dosažení cílů EU v oblasti inovací, životního prostředí, zajištění energie, aniž bude narušena konkurence."

EK dříve také podporovala dvě další aktivity v oblasti výzkumu a vývoje nového systému hybridních motorů. Své finance poskytla v červenci 2013. Jedna z těchto aktivit s názvem ESSENCYELE se týkala vývoje hybridního zážehového motoru společností Valeo a další, kterou pod názvem 50CO2 Cars uskutečnila automobilka PSA Peugeot Citroen, spočívala ve vývoji vznětového hybridního motoru.