podpora jen pro automobily s nízkými hodnotami co2 | Aktuality | autoweek.cz

Podpora jen pro automobily s nízkými hodnotami CO2

Podpora jen pro automobily s nízkými hodnotami CO2

23.04.2020 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Spolkový ministr hospodářství Peter Altmaier se vyslovil pro propojení případné státní podpory pro automobilový průmysl s ochranou klimatu. Například pro poskytnutí dotace na nákup nových automobilů jen pro vozidla s nízkými emisemi CO2.
Podle spolkového ministra hospodářství Petra Altmaiera by se v případě pomoci automobilovému průmyslu kvůli důsledkům koronavirové krize neměla přehlížet ochrana klimatu. Přední politik konzervativní CDU prohlásil: „Musíme pomoci automobilovému průmyslu zvládnout globální ekonomický pokles. To bude možné pouze s novými, inovativními řešeními, která v konečném důsledku povedou k tomu, abychom také rychleji a lépe dosahovali cílů spolkové vlády v oblasti ochrany klimatu.“
 
Na otázku, zda by správným nástrojem byly dotace na nákup nových vozidel („šrotovné“) Altmaier řekl: „Nedojde k opakování předchozích opatření. Měli bychom podporovat pouze nákup automobilů s nízkými hodnotami CO2.“
 
Pro zvýšení poptávky, která se v současné době propadla téměř na nulu, požaduje německý automobilový průmysl prostřednictvím své asociace VDA vládní dotace na nákup nových aut podobně jako v době finanční krize před deseti lety. Otázka, zda by případná dotace mohla být omezena na systémy pohonu šetrné ke klimatu nebo na všechny typy automobilů vyvolává spory.
 
Vědci působící v oblasti ochrany klimatu se obávají, že po krizi opět vzroste znečištění ovzduší, zatímco v současné době emise znečišťujících látek klesají, protože mnoho zemí drasticky omezilo veřejný život a tím i dopravu a výrobu. Skutečností ovšem je, že poklesly jen emise NOX, což je nepochybně pozitivní, ovšem dosavadní pokles zatím nedosáhl minimálních průměrných hodnot z posledních let. Navíc paradoxně ve většině evropských zemí v posledních týdnech vzrostly emise prašných částic.
 
„Předchozí hospodářské krize byly často následovány fázemi obnovy, v nichž emise škodlivé pro klima vzrostly více než před krizí,“ varuje Světová meteorologická organizace WMO. Podle výzkumných pracovníků v oblasti klimatu proto musí programy ekonomických stimulů, které mají podpořit ekonomiku po pandemii koronaviru, vytvářet pobídky k posílení ekonomiky šetrnější k životnímu prostředí.