walmart vytvořil futuristický kamion | Aktuality | autoweek.cz

Walmart vytvořil futuristický kamion

Walmart vytvořil futuristický kamion

02.04.2014 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Koncepty kamionů budoucnosti vytvářejí automobilky nebo designéři. Vozidlo WAVE je výjimečné nejen svým vzhledem a způsobem pohonu, ale také tím, že za jeho vznikem stojí obchodní řetězec hypermarketů Walmart.

Walmart chce do příštího roku zdvojnásobit účinnost využití paliva u svého vozového parku. Aby dokázal, že si jen nevymýšlí, spolupracuje se společnostmi Peterbilt, Great Dane Trailers a Capstone Turbine na vytvoření konceptu „kamionu budoucnosti“ známého jako Walmart Advanced Vehicle Experience neboli WAVE.

Prototypovou hybridní pohonnou jednotku s prodlouženým dojezdem tvoří spojení trakčních elektromotorů se systémem uchování energie v akumulátoru napájeným prototypem vyspělé mikroturbíny. Vozidlo podle zveřejněných informací dokáže jezdit na naftu, zemní plyn, bionaftu a „další paliva, která se dosud vyvíjejí“. Údajně má mít o 20 % lepší aerodynamiku než současné kamiony provozované společností Walmart.

Kabina tahače má posuvné dveře. Sedadlo řidiče je umístěné uprostřed. Na přístrojové desce jsou LCD displeje, které je možné nastavit podle volby řidiče. V zadní části kabiny je plnohodnotné lůžko.

Přívěs je údajně poprvé vyrobený výhradně z kompozitních materiálů na bázi uhlíkových vláken. Použití tohoto materiálu vede k úspoře hmotnosti o zhruba 1814 kg oproti běžnému kamionu. Zlepšení aerodynamiky a zvětšení úložného prostoru se dosáhlo použitím vypouklé přídě.

Spatří někdy tento vůz silnice? Prezident společnosti Walmart Doug McMillon uvedl: „Na silnici se možná nikdy nedostane, ale umožní nám otestovat nové technologie a nové přístupy.“ 

  • Walmart vytvořil futuristický kamion
  • Walmart vytvořil futuristický kamion
  • Walmart vytvořil futuristický kamion