podpora německých automobilek pro utečence a ttip | Aktuality | autoweek.cz

Podpora německých automobilek pro utečence a TTIP

Podpora německých automobilek pro utečence a TTIP

17.09.2015 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Spolková kancléřka Angela Merkelová slavnostně zahájila autosalon IAA ve Frankfurtu nad Mohanem. Při této příležitosti ocenila závazek německého automobilového průmyslu pomoci v současné uprchlické krizi a současně slíbila, že v EU prosadí přijetí transatlantické dohody TTIP.
Kancléřka Angela Merkelová ve Frankfurtu ocenila představitele německého automobilového průmyslu za profesionální přístup při poskytování pracovních příležitostí uprchlíkům. Podle Merkelové nestačí jen zajistit potřebné postele a střechu nad hlavou, ale mnohem náročnějším úkolem je rychlá integrace tisíců lidí. Merkelová srdečně poděkovala za vše, co automobilky pro uprchlíky v Německu dělají.
 
Už před tím představitelé Daimleru Dieter Zetsche a Fordu Deutschland Bernard Mattes ale i šéf PSA Carlos Tavares vyjádřili podporu přijímání utečenců, protože tito lidé podle nich pomohou automobilkám získávat nové pracovní síly.
 
Silný a inovativní automobilový průmysl je důležité pro hospodářský rozvoj Německa. Merkelová ocenila i nejnovější úspěchy německého automobilového průmyslu, především v oblasti podle ní hlavního tématu autosalonu, kterým je autonomní řízení.
 
Merkelová pochválila německý automobilový průmysl za rozvoj elektromobility. To je poněkud paradoxní, protože právě německé automobilky se nejdéle bránily zavádění hybridního a elektrického pohonu a nyní jsou nuceny dohánět ujetý vlak mj. nákupem specializovaných firem v Asii. Kancléřka přislíbila podporu elektromobilitě aby se překonal dosavadní nezájem kupujících o tato vozidla.
 
Merkelová připomenula i další významné téma, a to zajištění bezpečného přenosu informací, ochrany dat a přípravu standardizovaných rozhraní.
 
Také dohoda o volném transatlantickém obchodu TTIP je pro Merkelovou důležitou otázku. Reagovala na slova nejvyššího představitele sdružení německého automobilového průmyslu VDA Matthiase Wissmanna. Ten jí vyzval k maximální podpoře této smlouvy, která má podle něho pro německé automobilky zcela zásadní význam. Kancléřka jednoznačně prohlásila, že kontroverzní dohodu o volném obchodu s USA a Kanadou v Evropské unii prosadí i přes odpor mnoha organizací a pravděpodobně i proti mínění většiny občanů EU.
 
Bude zajímavé sledovat, jak na podporu dohody TTIP, která bude mj. znamenat potlačení mnoha vymožených v minulosti vyjednaných odbory se zaměstnavateli, budou reagovat odborové centrály mj. i ve spojení proklamovaným využitím uprchlíků pro rozhýbání trhu pracovních sil.
 
Na fotografii jsou zprava spolková kancléřka Angela Merkelová, marketingová šéfka Opelu Tina Müllerová, šéf Opelu a GM Europe K. T. Neumann a president VDA Matthias Wissmann