podpora pro herberta diesse | Aktuality | autoweek.cz

Podpora pro Herberta Diesse

Podpora pro Herberta Diesse

15.12.2020 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Generální ředitel koncernu Volkswagen Herbert Diess získal podporu dozorčí rady aby mohl pokračovat v rychlejší a důkladnější realizaci reforem společnosti, ovšem s požadavkem na prodloužení smlouvy neuspěl.
Krizi ve vedení Volkswagenu se podařilo zmírnit kompromisem dosaženým při zasedání dozorčí rady. Ta umožnila generálnímu řediteli Herbertu Diessovi zůstat v čele s větší podporou pro jeho úsilí o realizaci reforem. Předseda dozorčí rady Hans Dieter Poetsch tak uspěl ve svém hledání cesty ze slepé uličky ještě před Vánocemi. Diess rovněž požadoval předčasné prodloužení smlouvy, ale v tomto ohledu narazil na odpor zástupců zaměstnanců a odborů v čele s Berndem Osterlohem.
 
V prohlášení dozorčí rady VW se uvádí, že členové se jednomyslně rozhodli plně podpořit strategii, kterou prosazuje generální ředitel Herbert Diess, zejména orientaci společnosti na elektromobilitu a digitalizaci. „V nadcházejících letech bude dozorčí rada tuto strategii realizovat pod vedením Herberta Diesse. Předseda představenstva a jeho nový tým mají plnou podporu dozorčí rady pokud jde o přeorientování na elektromobilitu, digitalizaci, ale také na zvýšení efektivity a ziskovosti ve všech značkách a částech skupiny,“ uvedla rada.
 
Diess získal podporu představenstva i pro svého kandidáta na pozici finančního ředitele a požadavek na oddělení divizí nákupu a komponent. Představenstvo také uvedlo, že VW v příštích dvou letech sníží režijní náklady o 5 % a náklady na nákup o 7 %.
 
Diess se snaží snížit v Německu provozní a výrobní náklady, aby získal zdroje pro masový přechod k elektromobilitě a proměně 83 let staré automobilky v technologickou společnost po vzoru Tesly. To vedlo ke střetu se šéfem odborů ve VW Berndem Osterlohem ohledně mnoha oblastí včetně jmenování nových členů představenstva a prodloužení Diessovy smlouvy i přes rok 2023. Diess požádal dozorčí radu o prodloužení smlouvy, aby tím získal podporu pro své reformy. Odbory a někteří členové dozorčí rady ovšem uvedli, že je příliš brzy na to, aby se o této záležitosti diskutovalo.
 
Klíčové body z prohlášení představenstva VW AG:
- Lamborghini a Ducati zůstanou součástí koncernu VW. Diskutovalo se o prodeji italských luxusních značek s cílem zefektivnit portfolio značek skupiny. Prohlášení ovšem nezmiňuje Bugatti. Zákulisní zprávy uvádějí, že VW jedná o prodeji značky chorvatskému specialistovi na elektrická vozidla Rimacovi.
 
- Bentley bude pod kontrolou Audi. V současnosti má odpovědnost za společnost Bentley generální ředitel společnosti Porsche Oliver Blume. Budoucí modely značky Bentley budou s Audi sdílet více techniky, včetně využití technologického projektu Artemis, v jehož rámci se vyvíjí nástupce reprezentačního sedanu Audi A8, s cílem vyvinout plně elektricky poháněný vůz Bentley.
 
- Mateřský závod VW v německém Wolfsburgu se stane průkopnickou továrnou pro vysoce automatizovanou výrobu elektricky poháněných vozidel. Bude se zde vyrábět reprezentativní model značky Volkswagen s elektrickým pohonem. Toto rozhodnutí plní požadavek německých odborářů.
 
- Arno Antlitz, v současné době šéf financí Audi, vystřídá Franka Wittera, který podle očekávání v červnu 2021 skončí ve funkci finančního ředitele VW Group. Proti Antlitzově postupu do pozice ve vedení koncernu se původně stavěli odbory, protože ve své předchozí pozici finančního ředitele hlavní značky VW měl spory s vedoucími pracovníky odborových organizací.
 
- Funkce nákupu a komponent skupiny budou odděleny.
 
- Thomas Schmall zaujme novou funkci v představenstvu s odpovědností za technologii. Schmall se stane generálním ředitelem nově vytvořené divize vlastních dodavatelů Volkswagen Group Components. Vysloužil si pochvalu za vedení přechodu na elektrifikaci v německých závodech na výrobu komponent.
 
- Murat Aksel převezme řízení divize nákupu a bude současně pokračovat jako šéf nákupu značky Volkswagen. „Oddělení nákupu a komponent má Akselovi umožnit plně se zaměřit na optimalizaci materiálových nákladů v rámci celé skupiny,“ uvedla dozorčí rada.