nový malý opel se jmenuje adam | Aktuality | autoweek.cz

Nový malý Opel se jmenuje Adam

Nový malý Opel se jmenuje Adam

09.05.2012 | Homola Peter | Aktuality

Adam se bude jmenovat nový malý model značky Opel, který byl dosud známý pod pracovním jménem Junior. Začátek sériové výroby je plánován na leden 2013.

Firma Opel se rozhodla pro komunikaci nového modelového jména použít neobvyklou metodu. Místo obvyklé tiskové zprávy automobilka zveřejnila kreslený seriál, v jehož rámci v úterý poprvé oficiálně oznámila jméno nového modelu Adam.

Zároveň v úterý ráno jeden z prototypů Opelu Adam kroužil po ulicích Frankfurtu a vytvořil tak nápis Adam viditelný na Facebooku. Opel Adam je třídveřové miniauto dlouhé 3,7 m.

Výběrem nového jména Opel porušil tradici posledních let, kdy jména všech osobních vozů značky končí písmenem a, zatímco užitkové automobily končí písmenem o.

Nový Adam se vyrábí v německém závodě v Eisenachu, kde v současné době vzniká jako jediný sériový model třídveřová Corsa. Harald Lieske, šéf odboru v Eisenachu, nedávno německé agentuře DPA sdělil, že pilotní výroba nového modelu již začala.

Světovou premiéru by nový Adam mel zažít v září na autosalónu v Paříži a náběh sériové výroby je plánován na leden 2013.

Celková investice do výroby nového vozu v Eisenachu činí přibližně 190 miliónu eur. V rámci adaptace závodu byla postavena i jedna nová hala. Spolková země Duryňsko projekt podporuje částkou 15,5 miliónu eur. Opel chce ročně vyrábět přibližně 100 000 vozů Adam.

Podle slov Nicka Reillyho, dřívějšího evropského šéfa GM, je nový malý Opel určen pro zákazníky, které spíš zajímá expresivní design automobilu než jeho velikost. Měli by to být lidé, kteří mají zájem jak o technické novinky, například v oblasti informačních technologií, tak o nízkou spotřebu, a kteří jsou ochotni zaplatit trochu víc než za jiné automobily stejné velikosti.

Automobilka v Eisenachu, která zaměstnává přibližně 1600 pracovníků, má roční kapacitu 180 000 vozu. V loňském roce tam vyrobili 129 958 automobilů, o 6,6 % méně než v roce 2010. Vzhledem k slabšímu odbytu na některých důležitých trzích pro menší automobily se v Eisenachu již několik týdnů pracuje jen 33 hodin týdně místo původních 38.

  • Nový malý Opel se jmenuje Adam
  • Nový malý Opel se jmenuje Adam
  • Nový malý Opel se jmenuje Adam
  • Nový malý Opel se jmenuje Adam
  • Nový malý Opel se jmenuje Adam