když systém selže | Trendy | autoweek.cz

Když systém selže

Když systém selže

11.05.2010 | Rybecký Vladimír | Trendy

Předvádění nového bezpečnostního systému vozu Volvo S60 nedopadlo podle představ vedení automobilky. Systém selhal a představení skončilo nehodou.

Volvo pozvalo velkou skupinu novinářů včetně několika televizí k ukázce činnosti nového bezpečnostního systému vozu S60. Jde o velmi užitečný systém předcházející nejčastějším kolizím v pomalu se posouvajících kolonách vozidel. Nejprve se snaží řidiče upozornit na rostoucí nebezpečí střetu a pokud řidič včas nereaguje, začne samočinně brzdit až vůz zcela zastaví. Zní to skvěle, ale opravdu skvělé to je jen v případě, že vše opravdu funguje.

Předváděcí akce ukázala, že spoléhat se jen na činnost elektroniky se nemusí vyplatit. Po sérii bezpečných zastávek před pružnými deskami vyjel zkušební vůz z předsériové produkce z tunelu zkušební laboratoře a rychlostí 35 km/h se blížil k zádi stojícího kamionu. Jenže namísto včasného zastavení před tribunou plnou novinářů a řadou běžících videokamer nezmenšenou rychlostí do zádě kamionu narazil.

Naštěstí při nehodě nebyl nikdo zraněn, protože ve voze nebyl řidič. Vedení Volva poté vydalo prohlášení, že nehodu způsobil vadný akumulátor.

To je možné, ale určitě to moc nepotěšilo nové čínské majitele švédské automobilky, kteří se domnívali, že kupují značku garantující svými vozy tu nejvyšší míry bezpečnosti. Vysvětlovat podobnou nehodu čínským šéfům nepochybně nebude nic příjemného.