pokuta pro elona muska a teslu | Aktuality | autoweek.cz

Pokuta pro Elona Muska a Teslu

Pokuta pro Elona Muska a Teslu

01.10.2018 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Na základě dohody s Komisí pro cenné papíry a burzu SEC Elon Musk odstoupí z pozice předsedy představenstva společnosti Tesla, ale zůstane jejím generálním ředitelem. Musk i společnost musí rovněž zaplatit pokutu ve výši 20 milionů dolarů.
Komise pro cenné papíry a burzu uvedla SEC, že se se společností Tesla Inc. a jejím generálním ředitelem Elonem Muskem dohodla, že každý zaplatí pokutu 20 milionům dolarů a spoluzakladatel společnosti odstoupí z pozice předsedy představenstva. Musk, který je synonymem značky Tesla, zůstane i nadále generálním ředitelem. Dohodu ještě musí schválit soud.
 
Opatření jsou důsledkem dva měsíce trvajících dohadů kolem tohoto výrobce elektromobilů vyvolaných Muskovými tweety, že společnost opět zprivatizuje. Žaloba vyšla z toho, že Musk na svém twitteru zveřejnil nepravdivou informaci, že odkoupí akcie od soukromých investorů za 420 USD za akcii, tedy vyšší než byla jejich tržní hodnota. Současně tvrdil, že má pro tuto transakci zajištěné finanční krytí. SEC při soudním projednávání uvedla, že Muskovy zprávy na twitteru o tom, že má zajištěné financování svého plánu, což po pár týdnech odvolal, uvedly investory v omyl a tím je poškodily. SEC obvinila společnost Tesla z nedostatku potřebné kontroly nad zveřejňováním informací ze strany Elona Muska.
 
Musk musí odstoupit z pozice předsedy Tesly do 45 dnů a nemůže být do této funkce znovu zvolen po dobu tří let. Tesla bude rovněž povinna jmenovat do svého představenstva dva nové nezávislé ředitele. Cílem je podle ředitele divize SEC Enforcement Stevena Peikina zabránit dalšímu narušování trhu a poškozování akcionářů společnosti Tesla.
 
Sobotní dohoda rovněž znamená, že SEC ustoupí od svého požadavku, aby Muskovi bylo na dva roky zakázáno řízení společnosti Tesla, což je sankce, kterou mnozí investoři považovali za katastrofu pro společnost, která je trvale ve ztrátě.
 
Vystoupení SEC proti Muskovi způsobilo neklid mezi investory a přineslo ztrátu hodnoty akcií Tesly na burze v New Yorku o 7 miliard dolarů. Tržní hodnota společnosti byla v pátek 45,2 miliardy dolarů, takže klesla pod hodnotu společnosti General Motors, která je 47,5 miliardy dolarů.
 
Musk ani Tesla se zatím ke zprávě SEC o dohodě nevyjádřili. Musk nicméně ještě ve čtvrtek označil jednání SEC za protiprávní.
 
Analytici pochybují, že představenstvo najde do svého čela někoho, kdo by byl schopen se Muskovi postavit a nebude jím ovládanou loutkou. Nicméně dohodu vítají jako dobrou zprávu pro investory s tím, že hodnota akcií Tesly opět poroste. Musk je největším investorem společnosti Tesla v níž vlastní 20 %.
 
Společnost Tesla nikdy za 15 let své existence nevykázala zisk, i když Musk neustále tvrdí, že už je v bodě obratu. V posledním čtvrtletí ztráta Tesly už překročila 1 miliardu dolarů. Tesla neustále čelí problémům s rozběhem výroby svého prvního velkosériového Modelu 3.
 
Vypořádání neřeší soudní žaloby investorů, které byly posíleny zveřejněním informací ze strany SEC, nicméně i zde se dají předpokládat dohody se soukromými právníky.