pokuty za emise co2 hrozí | Aktuality | autoweek.cz

Pokuty za emise CO2 hrozí

Pokuty za emise CO2 hrozí

29.10.2020 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Automobilkám v Evropě hrozí mnohamilionové penalizace za nedodržení limitů EU týkajících se emisí CO2 všech prodaných vozidel. Zatímco Ford vzhledem k zastavení prodeje modelu Kuga PHEV hledá partnera aby se vyhnul pokutě, Jaguar Land Rover se připravuje na její výplatu.
Fordu se v první polovině roku v Evropě dařilo relativně dobře a byl na nejlepší cestě ke splnění požadovaných průměrných emisí CO2 v Evropské unii, mimo jiné i díky tomu, že model Kuga PHEV byl zdaleka nejprodávanějším vozem s plug-in hybridním pohonem v Evropě. Jenže v srpnu byl prodej Fordu Kuga PHEV zastaven kvůli riziku požáru v souvislosti s uložením akumulátoru. Ford to skutečně tvrdě zasáhlo, a to nejen obchodně, ale i nemožnosti splnit emisní předpisy EU vlastními silami.
 
Aby se vyhnul pokutě je Ford nastalou situací nucen vytvořit partnerství s jinými automobilkami (i když samozřejmě i to bude hodně drahé). Možností pro Ford jsou například Renault nebo čínský holding Geely, který je na tom především se svou značkou Volvo, ale též díky značce Polestar a výrobci londýnských taxi LEVC nejlépe. Do konce roku zbývají už jen dva měsíce a na výběr partnera už nezbývá mnoho času.
 
Prozatím byla vytvořena tři partnerství pro vyvážení celkových emisí CO2:
FCA - Tesla
Mazda - Toyota
Volkswagen - MG (SAIC)
 
Pozitivní pro Ford je, že obchodní jednotka pro užitková vozidla naopak díky úspěšnému prodeji dodávek s plug-in hybridním pohonem překračuje požadovanou úroveň emisí a může naopak vytvořit fond na pomoc jiným výrobcům (samozřejmě se ziskem), například společnosti Volkswagen, s níž bude v budoucnu spolupracovat při výrobě elektromobilů a užitkových vozidel.
 
Britský Jaguar Land Rover, v majetku indické Tata Motors, očekává, že letos v Evropě dostane pokutu okolo 100 milionů eur, protože letos nesplní své cíle v oblasti flotilových emisí CO2. Podle JLR k tomu dojde kvůli zpožděnému uvedení nových plug-in hybridních variant svých modelů. Snahu JLR o dosažení předepsaných emisí 95 g CO2/km zmařilo zastavení prodeje modelů Evoque PHEV a Discovery Sport PHEV kvůli nesrovnalostem v hodnotách emisí CO2.
 
Automobilky proto už navýšila částku na pokutu nejnověji na 90 milionů liber (100 milionů eur) byť předpokládá, že ve čtvrtém čtvrtletí emise CO2 výrazně sníží a v roce 2021 už předepsanou hodnotu splní.