policie ve světě volí volvo | Aktuality | autoweek.cz

Policie ve světě volí Volvo

Policie ve světě volí Volvo

02.12.2013 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Automobilka Volvo Cars usiluje o zvýšení globálního prodeje policejních automobilů.

Poté, co automobilka Volvo Cars vyvinula nové speciální šasi pro policejní vozy, aktivně jedná s cílem podstatně zvýšit prodej svých policejních vozů ve světě.

Kvality nového podvozku před nedávnem vyzdvihla švédská policie, když Volvo XC70 D5 AWD pro modelový rok 2014 po náročném testování, v němž vůz získal devět bodů z deseti, vyhlásila za nejlepší automobil svého vozového parku.

„Na vozový park švédské policie jsou kladeny jedny z nejpřísnějších požadavků na světě a Volvo XC70 D5 AWD je nejlepším policejním automobilem, jaký jsme kdy měli v nabídce. Domníváme se, že máme příležitost zvýšit náš prodej na řadě trhů, jak těch, na nichž jsme dříve působili, tak i nových,“ říká Ulf Rydne, obchodní ředitel pro užitkové vozy v rámci divize pro speciální vozidla a příslušenství, kde se policejní vozy značky Volvo vyvíjí.

V současnosti Volvo Car prodává 500 až 600 policejních vozů ročně. Většina z nich se prodá ve Švédsku, kde podíl Volvo Cars na trhu dosahuje téměř 90 %. Lze je však patřit také ve Velké Británii, Belgii, Nizozemsku a Švýcarsku.

Šasi nového policejního vozu se v mnoha ohledech změnilo, včetně zavedení nových zkrutných stabilizátorů, tlumičů a pružin. Vozy byly rovněž podrobeny velkému počtu ověřovacích jízd na všech typech povrchu: například testy ve vysoké rychlosti probíhaly na německých dálnicích, jízda po zasněžené silnici v severním Švédsku a jízdy s vysokým třením se uskutečnily ve Španělsku. Volvo Cars je jedním z mála výrobců, kteří vyvíjejí speciální šasi pro policejní vozy.

„Na vývoji nových vozů pracujeme téměř celý rok. Zjistili jsme, že to bylo nezbytné,“ říká Ulf Rydne. „Hmotnost policejních automobilů se zvyšuje, což vyžaduje stabilní podvozek, a my jsme se již blížili k limitní hranici. Policejní složky potřebují automobil, jenž se chová předvídatelně a řidiči nepřipravuje žádná překvapení. Proto jsme naše policejní vozy vyvíjeli v těsné spolupráci se švédskou policií, která se zapojila do vývojové fáze výrobku. Tímto způsobem jsme z první ruky mohli poznat, jaké požadavky jsou na policejní vůz kladeny,“ říká Ulf Rydne.

Při nedávných testech, které s XC70 D5 AWD s nově vyvinutým šasi uskutečnil švédský národní policejní úřad, tento vůz dosáhl nejvyššího skóre za všech šesti značek, které švédská policie používá.

„Na rozdíl od jiných zemí se policejní vůz ve Švédsku chápe jako pracovní prostředí, což znamená, že musí splnit velmi přísné požadavky,“ říká Ulf Rydne. „Pokud tedy je náš vůz v rámci vozového parku švédské policie vyhodnocen jako nejlepší, nelze se divit, pokud i další policejní složky na celém světě se budou o naši nabídku zajímat. Základní kvalita vozu je vynikající, neboť při jeho vývoji se braly v úvahu švédské standardy.“