polský orlen koupí ropu od exxonmobil | Aktuality | autoweek.cz

Polský Orlen koupí ropu od ExxonMobil

Polský Orlen koupí ropu od ExxonMobil

11.03.2021 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Polská rafinerie ropy PKN Orlen podepsala smlouvu s americkou společností ExxonMobil, podle které bude dovážet přibližně 1 milion tun ropy ročně ve snaze snížit závislost na dodávkách od ruského Rosněftu. PKN Orlen je majitelem rafinérií v České republice.
Polské rafinerie dovážejí většinu ropy plynovody z Ruska. Nyní společnost PKN Orlen podnikla kroky ke snížení této závislosti. Cílem je diverzifikovat dodávky surové ropy. Ropa dodávaná americkou společností ExxonMobil bude použita v jejích rafinériích nejen v Polsku, ale i v České republice a Litvě.
 
Tímto krokem PKN Orlen chce tlačit na ceny od jejího hlavního ruského dodavatele ropy z Uralu, společnosti Rosněfť. To už vedlo k odložení podpisu nové dohody mezi oběma společnostmi a v důsledku toho k pozastavení dodávek od února. Podle agentury Reuters se společnosti nakonec dohodly na cenách a objemu dodávek ropy, ovšem dohoda dosud nebyla podepsána. V důsledku toho údajně Rosněft od března nedodal ropovodem Družba do Polska žádnou ropu. Zástupce PKN Orlen pro Reuters uvedl, že jednání s Rosněftem o dodávkách pokračují.
 
Jedinou ruskou ropnou společností, která prostřednictvím ropovodu Družby nadále dodává ropu pro polské společnosti PKN Orlen a Grupa Lotos, je společnost Tatněft, která každé rafinérii měsíčně dodává 200 000 tun ropy. Kvůli nedostatku dodávek ropy ropovodem Družba se polské rafinérie musely spoléhat na dovoz přes námořní přístav Gdaňsk. Polsko v lednu a v únoru touto cestou dovezlo celkem 2,5 milionu tun ropy.