polygon pro testování autonomních vozidel u stříbra | Aktuality | autoweek.cz

Polygon pro testování autonomních vozidel u Stříbra

Polygon pro testování autonomních vozidel u Stříbra

26.10.2017 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Polygon pro testování vozidel s autonomním řízením připravuje česká investiční skupina Accolade ve své průmyslové zóně u Stříbra. Areál, vybudovaný s investicí v řádu miliard korun, má být uveden do provozu do roku 2022.
„Česká republika dnes ve srovnání se světem poněkud zaostává s přípravou na přechod na automobily s autonomním řízením. Na západ od nás funguje několik více či méně pokročilých testovacích polygonů, opačným směrem se první už staví. To by nás už ve velmi blízké budoucnosti mohlo stát opravdu hodně – odchod talentů, odliv peněz na výzkum a vývoj a v delším důsledku i nižší investice do výroby ve prospěch těch zemí, které nabízejí lepší zázemí. Tomu chce Accolade zabránit,“ říká generální ředitel skupiny Accolade Milan Kratina.
 
Koncept polygonu se chce zaměřit na různé dopravní situace včetně typicky evropských s úzkými městskými uličkami a zatáčkovitými silnicemi. V tom se chce lišit od polygonů provozovaných v USA. Polygon samozřejmě umožní testování komunikace mezi vozidly (V2V) i mezi vozidly a okolím (V2X). Cílem je přispět k vývoji plně autonomních vozidel schopných jízdy zcela bez zásahu člověka.
 
Accolade investuje zejména do výstavby nájemních budov v industriálních parcích zejména v ČR a Polsku, kde už realizovala 20 velkých projektů. Skupina osloví české i německé vysoké školy a předpokládá spolupráci se soukromými vývojovými centry.
 
„Polygon do Stříbra přiláká ty nejlepší automobilové vývojáře z celé Evropy. V rámci přípravy oslovíme české i německé vysoké školy a zejména předpokládáme spolupráci se soukromými vývojovými centry. Samozřejmě velmi stojíme o podporu města a kraje, protože vznik polygonu bude velkým impulzem pro rozvoj Stříbra, Plzeňského kraje i celé České republiky,“ dodal Milan Kratina
 
Autonomní vozidla v České republice v současné době testuje společnost Valeo ve svém novém vývojovém středisku v Praze Hostivaři a na bývalém vojenském letišti u Milovic. Od listopadu začne společnost DEKRA s přestavbou závodního areálu Euro Speedway (Lausitzring) nedaleko Drážďan na zkušební polygon pro testování autonomních vozidel. Ten by měl být uveden do provozu v průběhu roku 2018. Investice do areálu nedaleko obce Klettwitz se odhaduje v řádu desítek milionů eur.