úplněk se blíží, máme se bát? | Tiskové zprávy | autoweek.cz

Úplněk se blíží, máme se bát?

Úplněk se blíží, máme se bát?

18.09.2013 | | Autoservis

Allianz pojišťovna varuje: den před úplňkem se stává podstatně více škod. A úplněk bude už ve čtvrtek!

Mnohem více škod se lidem stává den před úplňkem. Analytiky Allianz pojišťovny k tomuto výzkumu vlivu měsíce na počet škod inspirovalo výše uvedené zjištění švýcarských kolegů, které vychází z dlouhodobých statistik.

Napříč vybranými riziky, kde úplněk může mít vliv na lidské chování a jednání, je to v průměru posledních let až o 15 %. V letošním roce byl v některých dnech nárůst i vyšší, a to hlavně u autopojištění, pojištění odpovědnosti z běžného občanského života a úrazového pojištění.

Již od dávných časů věří lidé v magickou sílu měsíce, která se má projevovat hlavně v období úplňku. Noci, kdy je viditelný celý měsíc, se připisují negativní účinky úplněk má zapříčiňovat zvýšený počet nehod, úrazů a zločinů. Mnohé lékařské studie navíc potvrdily, že o těchto nocích mají senzitivnější lidé horší spánek. Nejbližší úplněk měsíce nás čeká už tento čtvrtek 19. září, máme se tedy čeho obávat?

Jednoduchým vyhodnocením dat nehod za posledních pět let vyšlo najevo, že den a noc před úplňkem je registrováno více škod z neživotního pojištění, tedy pojištěných motorových vozidel, odpovědnosti z běžného občanského života a také z úrazového pojištění, než jindy. Například počet událostí řešených z havarijního pojištění byl v letech 2008 až 2012 o 11 % vyšší než je průměr ostatních dní, v povinném ručení dokonce o více než 15 % a v úrazovém pojištění o 12 %. Zajímavé je, že v samotný den úplňku je počet škod spíš podprůměrný – o 7 % nižší, než je dlouhodobý průměr.

V průběhu tohoto roku se vyskytly dva předúplňkové dny s výrazným nárůstem škod, a to
24. února, kdy jejich enormní počet ovlivnily nepříznivé klimatické podmínky a neděle
21. července, která byla součástí jednoho z nejčernějších víkendů letošního roku na českých silnicích.

Vůbec kalendářní den, kdy úplněk nastane, je jedním z faktorů, který ovlivňuje počet škod. „Nejtragičtějšími“ jsou pondělky, pátky a neděle, naopak střed pracovního týdne a soboty jsou obvykle nejklidnějšími,“ uvádí Daniel Balihar, technický manažer úseku likvidace Allianz

Podle průzkumů veřejného mínění téměř 92 % dotázaných věří, že Měsíc ovlivňuje lidské chování. V dalších průzkumech uvádí 40 % dotázaných, že činnost Měsíce vnímají a při úplňku trpí poruchou spánku, nebo jakýmsi vnitřním neklidem.

„Pro nás, jako pro pojistitele, nejsou fáze Měsíce tak důležité a i přes určitou statistickou zajímavost na nich nelze stavět jakoukoliv rizikovou strategii. Opatrně a zodpovědně bychom měli jezdit každý den, třeba hned zítra, den před příštím úplňkem. A pokud se řidič z jakéhokoliv důvodu, třeba i proto, že se dobře nevyspal, necítí na to usednout za volant, ať raději neřídí,“ dodává Daniel Balihar.

Víte, na které dny připadne úplněk do konce roku? Jsou to kromě tohoto čtvrtku ještě 19. říjen, 17. listopad a 17. prosinec. Tak pozor na jejich předvečery a noci.