porsche bude vyrábět anti-teslu | Aktuality | autoweek.cz

Porsche bude vyrábět anti-Teslu

Porsche bude vyrábět anti-Teslu

08.12.2015 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Porsche hodlá investovat miliardu eur do výroby konkurenta vozu Tesla Model S - sportovního čtyřdveřového elektromobilu předvedeného nedávno ve Frankfurtu jako koncept Mission E.
První pouze elektricky poháněné Porsche se bude skutečně vyrábět. Dozorčí rada společnosti Porsche AG dala zelenou projektu Mission E, který byl představen v září na autosalonu IAA ve Frankfurtu. Sériový automobil se do výroby dostane na konci tohoto desetiletí.
 
Porsche tak reaguje na úspěch elektromobilů Tesla Motors, především jejího Modelu S. Současně si tak pokusí napravit v USA reputaci poškozenou tím, že i v jeho vozech se objevil turbodiesel V6 3,0 TDI, o němž americká agentura pro životní prostředí EPA tvrdí, že je vybaven softwarem umožňujícím podvádět při měření emisí.
 
Projektem Mission E značka Porsche začíná psát novou kapitolu historie svých sportovních vozů. V Stuttgartu-Zuffenhausenu vznikne více než 1000 nových pracovních míst. Porsche zde investuje 700 milionů eur. V průběhu několika let postaví novou lakovnu a novou montážní linku. Stávající výrobu pohonných jednotek rozšíří, aby se zde mohly vyrábět také elektromotory. Kromě toho rozšíří rovněž karosárnu. K tomu všemu bude Porsche investovat také v ostatních oblastech, jako například do vývojového centra ve Weissachu.
 
Koncepční Mission E se představil na zářijovém mezinárodním autosalonu IAA ve Frankfurtu. Pohonná soustava čtyřdveřového automobilu se čtyřmi sedadly má výkon 440 kW (600 k), dodávané dvěma trakčními elektromotory - jedním vepředu a druhým vzadu. Vozidlo díky tomu zrychlí z 0 na 100 km/h za méně než 3,5 s (nejrychlejší 911 to dokáže „jen“ za 4,2 s) a dojezd má více než 500 km (Tesla Model S má 270 km).
 
Vůz se nabíjí prostřednictvím speciálně vyvinuté 800 V nabíjecí stanice, která je dvakrát výkonnější než jakékoliv jiné dobíjecí jednotky. V podlaze uložené lithio-ionové akumulátory dokáže nabít na 80 % kapacity za 15 minut. Vozidlo bude možné dobíjet i bezdrátově pomocí indukční cívky instalované do podlahy garáže.
 
Koncernu Volkswagen nedá spát ani druhý model Tesly Model X. Toto SUV s elektrickým pohonem přichází do prodeje jako potenciální konkurent Porsche Macan a Audi Q3. Jako odpověď na Model X proto byl ve Frankfurtu předveden koncept crossoveru Audi e-tron quattro. Tento vůz, poháněný dvěma elektromotory o celkovém výkonu 370 kW a s dojezdem 500 km by měl přijít do výroby v roce 2018. Na rozdíl od Porsche, Audi používá běžný systém rychlodobíjení na 480 V. Koncern Volkswagen už také oznámil, že nová generace Volkswagenu Phaeton bude mít elektrický pohon.
  • Porsche bude vyrábět anti-Teslu
  • Porsche bude vyrábět anti-Teslu
  • Porsche bude vyrábět anti-Teslu
  • Porsche bude vyrábět anti-Teslu
  • Porsche bude vyrábět anti-Teslu