japonci k elektromobilitě v jednom šiku | Aktuality | autoweek.cz

Japonci k elektromobilitě v jednom šiku

Japonci k elektromobilitě v jednom šiku

11.09.2013 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Japonské automobilky spolupracují na vývoji infrastruktury pro dobíjení elektromobilů.

Japonské automobilky Toyota, Nissan, Honda a Mitsubishi spojily své síly při budování dobíjecí infrastruktury pro vozidla s elektrickým pohonem, tedy včetně vozů s hybridním pohonem a dobíjením (PHV), hybridních elektrických automobilů s dobíjením (PHEV) a vozidel s čistě elektrickým pohonem (EV) v Japonsku.

Společný projekt, jenž je současně zaměřen na rozšíření prodeje ekologických automobilů, zahrnuje instalaci dobíjecích stanic pro elektroautomobily v rámci výstavby celé sítě.

V rámci projektu automobilky spolupracují také s japonskou vládou na zdvojnásobení počtu dobíjecích stanic na asi 4000 rychlodobíjecích míst a téměř 8000 běžných dobíjecích míst. Účelem projektu je maximální využití výhradně elektrického pohonu a kombinovaného používání paliva u vozů PHV. Rozšíření dobíjecí sítě umožní prodloužení dojezdu elektrických automobilů.

Japonské automobilky budou rovněž pracovat na propagaci instalace dobíjecího místa tak, že dočasně převezmou část nákladů na jeho instalaci a údržbu a současně budou rozvíjet dobíjecí stanice schopné akceptovat stejné platební karty.

Japonská vláda přiděluje na instalaci dobíjecích zařízení dotace v hodnotě 1,02 miliardy dolarů ve snaze urychlit rozvoj dobíjecí infrastruktury a současně podpořit rozvoj vozů s elektrickým pohonem s využitím alternativních zdrojů energie.

Japonská vláda předpokládá, že v roce 2020 bude prodej elektroautomobilů tvořit 15 až 20 % prodeje všech nových vozů.