porsche integruje blockchain do automobilu | Aktuality | autoweek.cz

Porsche integruje blockchain do automobilu

Porsche integruje blockchain do automobilu

27.02.2018 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Bezpečné a rychlé finanční transakce jsou díky využití decentralizovaného protokolu blockchain (bločenka) bezpečné a zároveň je možné je realizovat výrazně rychleji než dosud. Lze je využít například pro zdokonalování funkcí autonomní jízdy.
Porsche společně s berlínským start-upem XAIN testuje využití chráněné databáze blockchain (jako český ekvivalent bylo vytvořeno slovo bločenka) přímo ve vozidle. Porsche je tak prvním výrobcem automobilů, který do automobilu úspěšně integruje a ověřuje blockchain.
 
Blockchain je distribuovaný protokol pro datové transakce mezi obchodními partnery, na němž jsou založeny i kryptoměny bitcoin a ethereum. Každá změna je zaznamenána v chronologicky po sobě jdoucích datových blocích - transparentně a bez možnosti neoprávněných zásahů.
 
Nové příležitosti pro zákazníky
Podle finančního stratéga společnosti Porsche Olivera Döringa spočívá v blockchainu enormní potenciál: „Můžeme data přenášet rychleji a bezpečněji. Díky tomu budeme moci našim zákazníkům nabízet ještě více komfortu a pocitu jistoty, ať už při nabíjení akumulátorů, parkování nebo umožňování přechodného přístupu do vozidla třetím osobám, například doručovateli balíků. Inovativní technologie přímo využíváme ve prospěch zákazníka.“
 
Služby, vyvíjené na základě blockchainu, jsou rychlé a velmi bezpečné. Automobil se stane součástí blockchainu s možností přímého připojení i v režimu offline. Proces odemčení a uzamčení vozidla pomocí aplikace je tak s dobou trvání 1,6 s až šestkrát rychlejší než dosud. Kromě toho proběhne efektivní kryptografické kódování. Tento proces zaručuje, aby byly veškeré aktivity nezměnitelně zdokumentovány v blockchainu a přístupné k nahlédnutí v aplikaci. Majitel vozidla tak může i na dálku bezpečně a digitálně rozesílat přístupová oprávnění a kdykoli je spravovat a kontrolovat.
 
Blockchain rovněž umožní bezpečně udělovat časově omezená přístupová oprávnění k vozidlu. Pomocí blockchainu lze vytvořit zabezpečené spojení s daty a funkcemi vozidla. Blockchain zároveň zabezpečuje veškerou komunikaci mezi všemi účastníky. Externí poskytovatele lze integrovat bez dodatečného hardwaru pouze prostřednictvím tzv. „chytrých kontraktů“ (smart contracts), automatizovaných smlouv, které vyvolávají transakce po splnění předem definovaných předpokladů.
 
„Touto moderní technologií podporujeme také naši ofenzivu v oblasti elektrické mobility: od rychlejšího, snadnějšího a bezpečnějšího ověření identity uživatele na nabíjecí stanici až po zaplacení,“ říká vedoucí vývoje elektrických a elektronických systémů Porsche Uwe Michael.
 
Možnosti využití pro autonomní jízdu
Porsche navíc pracuje na nových obchodních modelech založených na blockchainu. Prostřednictvím tzv. auditovatelného zápisu dat jsou data ke zpracování lokálně zakódována do distribuovaného blockchainu. Kontrolu nad daty má uživatel, který rozhoduje o jejich využití pro určité situace. Veškeré aktivity jsou dokumentovány v blockchainu, procesy výmazu dat jsou tak transparentní. Na tomto základě bude možné v budoucnosti nabízet autonomní jízdu s vylepšenými funkcemi. Pomocí lokálních dat lze dosáhnout regionálních efektů v procesu učení se a bezpečně je sdílet s ostatními vozidly. Zákazník může využívat kolektivní data, která však zároveň zůstávají zabezpečená.
 
Blockchain byl integrován do vozidla Porsche Panamera s využitím energeticky efektivního procesu těžby společnosti XAIN. Porsche kromě toho v současnosti pracuje na dalších možnostech využití této technologie, například i v oblastech nabíjení a parkování.