porsche po janis joplin za 1,76 milionu dolarů | Aktuality | autoweek.cz

Porsche po Janis Joplin za 1,76 milionu dolarů

Porsche po Janis Joplin za 1,76 milionu dolarů

14.12.2015 | Rybecký Vladimír | Auto archív

V New Yorku byl v dražbě aukční síně Sotheby`s prodán kabriolet Porsche 356 C 1600 SC z roku 1964 za 1,76 milionu dolarů. Vůz je unikátní tím, že s ním jezdila rocková legenda Janis Joplin i originálním psychedelickým zabarvením.
„Oh Lord, won`t you buy me a Mercedes-Benz. My friends drive Porsches, I must make amends,“ zpívala Janis Joplin v jedné ze svých nejslavnějších písní, kterou svého času ve svém reklamním spotu používalo…BMW. Ve skutečnosti s Porsche nejezdili její přátelé, ale ona sama.

 V roce 1968 už byla Janis Joplin slavnou zpěvačkou. Nicméně místo koupě drahé auta si u prodejce Porsche Otto Zippera v Beverly Hills pořídila za 3500 USD čtyři roky starý ojetý kabriolet 356C 1600 SC. Pak požádala člena svého doprovodu Daveho Richardse, aby vůz za 500 dolarů vymaloval s využitím vyobrazení, které pro ni měly mimořádný význam.

Richards jako základ použil jablečnou červeň a na ní poskládal nejrůznější motivy - její astrologické znamení Kozoroha, portréty všech členů doprovodné skupiny Big Brother and the Holding Company, boží oko na kapotě nebo California Valley na boku. Richardsovi práce trvala několik měsíců a sám přiznává, že na něj mělo velký vliv užívání LSD a marihuany, stejně jako probíhající válka ve Vietnamu a Kubrickův film 2001 Vesmírná odysea.

Ona sama toto dílo nazývala „The History of the Universe“. Když se s výslednou podobou přijela pochlubit k Otto Zipperovi, tak se ten dobrý muž téměř zhroutil.

Janis s vozem jezdila pravidelně po San Franciscu a Los Angeles. Na parkovištích pravidelně za stírači nacházela pozdravy a dopisy od svých fanoušků. Přitom jí bylo Porsche také ukradeno a zloději se pokusili jej zamaskovat tím, že jej přetřeli na šedo. Auto ale bylo objeveno dřív, než byli hotovi a Dave Richards své dílo opět uvedl do původní podoby. Vyobrazení členů její původní skupiny se nezměnilo ani když ji později doprovázeli noví hudebníci - Kozmic Blues Band a nakonec Full Tilt Boogie Band.

Když se 4. října 1970 nedostavila k nahrávání, manažer skupiny za ní jel k Landmark Motor Hotelu v Hollywoodu. Porsche stálo na parkovišti. Janis našli v hotelovém pokoji mrtvou v důsledku předávkování heroinem v kombinaci s alkoholem. Bylo jí 27 let, stejně jako kytaristovi Jimi Hendrixovi, který ze stejné příčiny zemřel 16 dní před ní. Její písně se ale dodnes hrají a patří k tomu nejlepšímu, co v historii rockové hudby vzniklo. Její poslední deska Pearl, která vyšla až po její smrti, obsahovala i výše zmíněnou píseň Mercedes-Benz...

Manažer Albert Grossman pak Porsche předal jejím sourozencům. Michael Joplin s Porsche jezdil řadu let v Ohiu. Nechal předělat motor a po čase dal karoserii přetřít šedou barvou. Když se vůz znovu objevil v 90. letech, původní Richardsovo dílo podle fotografií zrestaurovaly výtvarnice Jana Mitchellová s Amber Owenová. O technickou restauraci se postarala Storz Garage Boba Browna v Denveru. Auto pak bylo k vidění v různých muzeích a od roku 1996 bylo v Rock and rollové Síni slávy v Clevelandu v Ohiu. Objevilo se i v Pebble Beach na Concours d`Elegence.

Po mechanické renovaci u RM Auto Restauration byl nyní vůz nabídnut v aukci Sotheby`s za vyvolávací cenu 400 000 s cíle dosáhnout alespoň 600 000 dolarů. Konečná nabídka 1,76 milionu proto byla velkým překvapením. Ukazuje, že automobily se slavnými majiteli, stejně jako se speciální uměleckou výzdobou jsou vysoce hodnoceny. Nevadí dokonce, ani když malba není vlastně originální, protože obě její renovace jsou součástí příběhu tohoto vozu.
  • Porsche po Janis Joplin za 1,76 milionu dolarů
  • Porsche po Janis Joplin za 1,76 milionu dolarů
  • Porsche po Janis Joplin za 1,76 milionu dolarů
  • Porsche po Janis Joplin za 1,76 milionu dolarů
  • Porsche po Janis Joplin za 1,76 milionu dolarů
  • Porsche po Janis Joplin za 1,76 milionu dolarů