powerbanky pro elektromobily | Aktuality | autoweek.cz

Powerbanky pro elektromobily

Powerbanky pro elektromobily

28.12.2018 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Volkswagen sází na mobilní zdroje pro elektromobily. Chce nabídnout mobilní rychlonabíjecí stanice ke zlepšení infrastruktury pro elektricky poháněné automobily. Ve Wolfsburgu bude pilotní projekt spuštěn v první polovině roku 2019.
Společnost Volkswagen Group Components chce urychlit zatím pomalý rozvoj budování infrastruktury nabíjecích stanic pro elektromobily využitím mobilních rychlonabíjecích stanic. Tyto „powerbanky“ mohou být umístěny na veřejných parkovištích nebo firemních parkovištích. Rychlé nabíjení u nich trvá v průměru jen 17 minut.
 
Mobilní nabíjecí stanice pracuje na stejném principu jako kapesní napájecí akumulátory - powerbanky - která známe jako záložní zdroje energie smartphony. Základ tvoří bloky akumulátorů vyvinuté pro koncernovou platformu pro elektromobily MEB. První mobilní nabíjecí stanice se má spustit v první polovině roku 2019 jako pilotní projekt ve Wolfsburgu. Zahájení výroby stanic je plánováno na rok 2020. Pak budou instalovány i v dalších městech.
 
Jednotka s kapacitou 360 kWh může být umístěna nezávisle na elektrické síti, ale také se může průběžně nabíjet střídavým proudem ze sítě - pokud je dostupný příkon 30 kW, tak může díky přímému připojení pracovat jako trvalý zdroj. To umožní dočasné ukládání energie ze slunečních nebo větrných elektráren. Časově nezávislé dobíjení a tudíž schopnost vyrovnávání výkonu, také výrazně snižuje zatížení v energetických špičkách.
 
Stanice umožňuje rychlé nabíjení stejnosměrným proudem s výkonem až 100 kW. Současně se mohou nabíjet až čtyři vozidla: dvě se stejnosměrným a dvě se střídavým připojením. Kromě elektrických vozidel se zde mohou dobíjet i elektrokola.
 
U mobilní stanice může bez potřeby vnějšího napájení dobít své akumulátory až 15 elektromobilů včetně nových vozů rodiny ID značky Volkswagen. Pokud kapacita klesne pod 20 %, může se vyprázdněná nabíjecí stanice vyměnit za plně nabitou. To umožňuje rychlé a jednoduché rozšiřování nabíjecích míst pro elektromobily bez jakýchkoliv strukturálních změn a velkých finančních nákladů. Umístění mobilních nabíjecích stanic zájemci najdou v aplikaci pro telefony.
 
Jedná se o zcela nový přístup k urychlení rozšiřování infrastruktury. Právě nedostatečná rychlost jejich budování je považována za jednu z hlavních překážek rozšíření elektrické mobility - vedle vysoké ceny elektromobilů a jejich stále omezeného dojezdu.
 
Mobilní nabíjecí stanice, které budou využívat starší akumulátory z elektromobilů, jsou výsledkem vlastního vývoje společnosti Volkswagen Group Components s cílem zajistit uzavřený životní cyklus pro akumulátory elektromobilů.
 
  • Powerbanky pro elektromobily
  • Powerbanky pro elektromobily
  • Powerbanky pro elektromobily
  • Powerbanky pro elektromobily