praga se vrací se supersportem | Aktuality | autoweek.cz

Praga se vrací se supersportem

Praga se vrací se supersportem

17.07.2015 | Rybecký Vladimír | Aktuality

První vyrobené silniční auto značky Praga od roku 1947 bude supersport R1R.Po 68 letech se značka Praga vrací mezi výrobce osobních aut - Praga R1R proto bude vyrobena v limitované edici 68 automobilů.
Společnost Praga začala přijímat objednávky na nový silniční vůz nesoucí označení R1R. Superrychlá Praga stojí 198 000 eur (5,36 milionu Kč) a bude vyrobena v limitované edici 68 vozů. Určena je jak pro milovníky rychlosti, tak pro náročné sběratele automobilů.
 
Značka Praga se v novodobé historii prezentovala především prostřednictvím svých závodních aktivit. Úspěchy ověnčená výroba motokár, vývoj letadla Praga Alfa a výroba vlastních závodních vozů je nově doplněna o produkci silničníhovozu Praga R1R.
 
Letos je tomu 68 let od chvíle, kdy z rozhodnutí tehdejší vládní komunistické strany skončila společnost Praga s výrobou osobních automobilů a plně se koncentrovala na výrobu nákladních vozidel. Z tohoto důvodu bude automobil Praga R1R vyroben v limitované sérii 68 kusů jako pocta tomuto významnému milníku v dějinách značky.
 
Stejně jako závodní Praga R1 je i R1R jednosedadlový vůz s designem a funkčností okruhových prototypů, nicméně technika silničního vozu prošla řadou úprav a součástí příplatkové výbavy může být i přídavná sedačka pro spolujezdce.
 
Model R1R je poháněn dvoulitrovým přeplňovaným motorem ve výkonových variantách od 243 kW (330 k) do 294 kW (400 k) a s točivým momentem 530 N.m. Při hmotnosti 670 kg tak vůz disponuje poměrem výkon/hmotnost převyšujícím 550 k (405 kW)/1 t.
 
Tou nejpozoruhodnější vlastností vozu však zůstává jeho aerodynamika. Generovaný přítlak mu při rychlosti 200 km/h teoreticky umožňuje jezdit hlavou dolů, což v praxi znamená, že dosahuje velmi vysokou rychlost při průjezdech zatáčkami. Se závodním vozem sdílí rovněž monokok z uhlíkového kompozitu, zajišťující mimořádnou tuhost nosné struktury a bezpečnost na úrovni těch nejmodernějších závodních speciálů.
 
Základní cena vozu z limitované série je 198 000 eur (5,36 milionu Kč). K tomu společnost Praga nabízí bohaté příslušenství příplatkové výbavy, kterou bude ladit individuálně na přání klientů. Každý klient tak získá opravdový unikát.
 
PRAGA R1R bude zcela jistě pro svého majitele nejen dobrým adrenalinovým společníkem a chloubou, ale do budoucna i skvělou investicí.

Od 20. 7. 2015 začne společnost Praga přijímat objednávky na jednotlivé číslované vozy této limitované série, přičemž první dodávky vozů R1R jsou plánovány na první čtvrtletí 2016.
  • Praga se vrací se supersportem
  • Praga se vrací se supersportem
  • Praga se vrací se supersportem
  • Praga se vrací se supersportem
  • Praga se vrací se supersportem