překvapení u audi: hodinky místo klíčku | Aktuality | autoweek.cz

Překvapení u Audi: hodinky místo klíčku

Překvapení u Audi: hodinky místo klíčku

09.01.2015 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Na veletrhu spotřební elektroniky CES Audi představuje chytré hodinky, které umožňují komunikaci s autem. Kitt ze seriálu Knight Rider se tak přibližuje realitě. Hodinky ale zůstaly tak trochu ve stínu autonomní jízdy konceptu Audi A7 piloted driving ze Silicon Valley do Las Vegas.

U Audi se netají tím, že prioritou jsou pro ně autonomní automobily. Na důkaz tohoto tvrzení koncept Audi A7 piloted driving autonomně absolvoval dálkovou testovací jízdu 880 km ze Stanfordu v Silicon Valley do Las Vegas, rozdělenou do dvou denních etap. Dálková zkušební jízda v reálných podmínkách byla společnou akcí Audi, Laboratoře Volkswagen pro výzkum elektroniky ERL (Volkswagen Elektronics Research Laboratory) a koncernového výzkumu.

 

„Testovací jízdou ze západního pobřeží Kalifornie do Las Vegas demonstrujeme naši vedoucí roli v oblasti autonomní jízdy,“ uvedl Prof. Dr. Ulrich Hackenberg, člen představenstva společnosti Audi, zodpovědný za technický vývoj.

 

Na veletrhu CES v Las Vegas ale automobilka Audi přišla s velkým překvapením - chytrými hodinkami, které budou ovládat automobil. Když Ulrich Hackenberg vystoupil na pódium, nikdo představení tohoto zařízení na ruku nečekal.

 

Zařízení je přímo spojeno s konceptem Audi A7 piloted driving, vycházejícím ze standardního modelu A7. Řidiči umožňuje komunikovat s automobilem. Jednou z jeho funkcí je odemknutí vozu. Zatím není však jisté, zda komunikace zařízení bude zahrnovat i další funkce, jako jsou ovládání motoru, oken, teploty a podobně. Ví se však, že chytré hodinky využívají komunikaci na velmi krátkou vzdálenost NFC (Near Field Communication), kterou používá např. mobilní platební systém ApplePay, takže může fungovat dokonce i při vybití baterie. Nestane se tedy, že by řidič zůstal před uzamčeným vozem jen proto, že zařízení nebude mít dost energie. Tato vlastnost je velmi důležitá, neboť řada ze současných přenosných zařízení (smartphonů) má nekvalitní akumulátor, jenž je nutné dobíjet každých 24 nebo 48 hodin.

 

Společnost Audi chytré hodinky označuje jako určitý typ mobilního klíčku. Podrobněji však nepopsala funkce tohoto zařízení ani kdy bude k dispozici, nicméně samotná skutečnost ovladače vozu na zápěstí, který předvádí automobilka jako je Audi, je pozoruhodná. U Audi by rozhodně neinvestovali tolik energie a času, aby navrhli hodinky, které by dokázaly jen odemykat dveře u auta. Můžeme si ale představit automatické zprávy spojené s potřebami údržby, sledování vozu atd.

 

Audi na veletrhu spotřební elektroniky CES v Las Vegas předvedlo spoustu dalších technicky vyspělých hraček. Patří k nim i nová generace zvukového systému 3D, chytré laserové světlomety nebo autonomní sedan A8. Hodinky komunikující s autem se v této záplavě novinek poněkud ztrácejí.

  • Překvapení u Audi: hodinky místo klíčku
  • Překvapení u Audi: hodinky místo klíčku
  • Překvapení u Audi: hodinky místo klíčku
  • Překvapení u Audi: hodinky místo klíčku
  • Překvapení u Audi: hodinky místo klíčku