převratný 3d displej od společností continental a leia | Aktuality | autoweek.cz

Převratný 3D displej od společností Continental a Leia

Převratný 3D displej od společností Continental a Leia

03.07.2019 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Displej pro 3D zobrazení od společností Continental a Leia přináší do automobilů nový rozměr. Inovativní technologie Lightfield zajišťuje dosud nepoznaný vizuální zážitek a zobrazí nový typ obsahu, takže zvýší bezpečnost i pohodlí ve voze.
Před displejem září výrazně červený nepřehlédnutelný semafor, domy vyrůstají jeden za druhým z navigačních podkladů, logo automobilky se otáčí ve vzduchu před přístrojovou deskou - to je několik příkladů využití trojrozměrného zobrazení, jakým společnost Continental hodlá adaptací vynálezu firmy Leia zásadně změnit grafiku displejů v automobilech.
 
Společnost Continental ve spolupráci se společností Leia Inc. ze Silicon Valley vyvíjí inovativní uspořádání přístrojové desky nazvané Natural 3D Lightfield Instrument Cluster. Díky němu dostanou automobily blízké budoucnosti zcela nový rozměr zobrazování v dosud nevídané kvalitě. Nová přístrojová deska Lightfield představuje zásadní vývojový krok v řešení grafického uživatelského rozhraní používaného v automobilech. Nový displej by se mohl dostat do sériové výroby v roce 2022.
 
Displej s technologií Lightfield, neboli s využitím světelného pole, představuje zcela nový typ média, který umožňuje naplno vnímat nejen prostorovou hloubku, ale také zvýraznit důležité detaily a řadu dalších světelných efektů. Díky tomu je možné zabezpečit zobrazování informací v reálném čase a také ještě pohodlnější a intuitivnější interakci řidiče a vozidla. Zážitek z 3D zobrazení mohou s řidičem sdílet ostatní cestující vpředu i vzadu.
 
Až donedávna se pro vytvoření 3D obrazu bez speciálních brýlí používala technologie na bázi paralaxy nebo systému optických čoček. Systém Continentalu nabízí zcela novou úroveň zobrazení, a to díky 3D technologii Lightfield na bázi systému DLB (Diffractive Lightfield Backlighting, tj. Difrakční podsvícení světelného pole) od společnosti Leia. Nově vyvinutá technologie DLB obsahuje světlovody s difrakční mřížkou a nanostrukturami, které vytvářejí velmi přesnou difrakci světla ještě před dopadem na obrazovku a tím dokáží vytvořit přirozeně vypadající 3D efekt. Výsledkem je zcela nová generace 3D displeje překonávající dosavadní zařízení rozdílem třídy a zajišťující perfektní obraz i na přímém slunečním světle. Tento optický panel může být snadno integrován do běžně dostupných displejů.
 
Přístrojový panel Natural 3D Lightfield Instrument Cluster ve srovnání se stávajícími 3D displeji zajišťuje výrazně vyšší rozlišení spolu s přirozeným zobrazením veškerých informací. Při sledování displeje Lightfield má pozorovatel pocit, že se obraz posouvá podle toho, jak se mění úhel pohledu. Zásluhou toho je zajištěn unikátní a nezvykle přirozený trojrozměrný obraz při pozorování z různých částí interiéru.
 
„Jedním z největších problémů v současném automobilovém průmyslu je vyvinout inteligentní uživatelské rozhraní. Snahou je navrhnout taková řešení, která řidiči zlepšují zážitek z jízdy a současně mu umožňují jednoduše a efektivně ovládat jednotlivé funkce, aniž by snížil pozornost věnovanou řízení. Displej s technologií Lightfield přináší do vozu nejen vysokou kvalitu trojrozměrného zobrazení, ale tento převratný způsob vizualizace zajišťuje zásadní zlepšení pohodlí i bezpečnosti. Naše řešení navíc nabízí jednotlivým výrobcům řadu možností, jak vylepšit zážitek z jízdy a široké možnosti odlišení se od konkurence,“ vysvětluje vedoucí obchodní jednotky Instrumentation & Driver HMI ve společnosti Continental Frank Rabe.
 
  • Převratný 3D displej od společností Continental a Leia
  • Převratný 3D displej od společností Continental a Leia