připravuje se druhé kolokvium | Aktuality | autoweek.cz

Připravuje se druhé Kolokvium

Připravuje se druhé Kolokvium

28.01.2019 | | Aktuality

Dne 18. března se v Mladé Boleslavi uskuteční druhé Kolokvium o budoucnosti automobilového průmyslu. AutoSAP v roce 2019 oslaví už 30. výročí od svého vzniku. Kolokvium zhodnotí plnění Memoranda o budoucnosti automobilového průmyslu v České republice.
Tuzemské automobilky chtějí více spolupracovat v oblasti elektromobility a chytré mobility s vládou i dalšími odvětvími, například energetickými a telekomunikačními firmami. V březnu se znovu sejdou na společném kolokviu v Mladé Boleslavi. Uvedl to prezident Sdružení automobilového průmyslu Bohdan Wojnar.
 
Setkání svolané na 18. března naváže na první kolokvium, které se konalo na začátku roku 2017. Vedoucí představitelé automobilek se tehdy dohodli s ministry na 25 bodech, které budou společně řešit v rámci pracovních skupin. Jejich práci chtějí na novém setkání vyhodnotit a případně urychlit.
 
„Pokud chceme, aby autoprůmysl zůstal páteří ekonomiky, musíme dokázat více pospojovat všechny aktéry. Automobilový průmysl může přinášet ještě vyšší přidanou hodnotu, ale bez participace státu a veřejné sféry to nepůjde,“ řekl Wojnar. Podle něj by se z Prahy a ČR mohlo stát centrum chytré mobility.
 
Automobilový průmysl podle Wojnara prochází největšími změnami ve své historii. Souvisí to na jedné straně s automatizací a robotizací výroby, která má zvýšit efektivitu a vyřešit nedostatek pracovních sil, a na druhé s regulatorními požadavky a očekáváním zákazníků.
 
Stále přísnější limity emisí CO2 nutí automobilky k vysokým investicím do elektromobility, na kterou ale ještě není většina zákazníků připravena. Stát a veřejný sektor by mohly vedle podpory budování dobíjecí infrastruktury pomoci stimulovat poptávku například v daňové oblasti nebo jinými zvýhodněními.
 
Automobilky a vláda by měly postupovat jednotně v podpoře digitalizace a inovací. Spolupracovat by mohly ve vytváření podmínek pro propojená a autonomní vozidla nebo vytváření nových inovačních programů.