připravuje se nový chevrolet niva | Aktuality | autoweek.cz

Připravuje se nový Chevrolet Niva

Připravuje se nový Chevrolet Niva

13.02.2014 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Společnost GM-AvtoVAZ poodhalila informace o připravované příští generaci off-roadu Chevrolet Niva. Zahájení výroby nového Chevroletu Niva je plánováno na prosinec 2015.

Společnost GM-AvtoVAZ zveřejnila podrobnosti o nové generaci Chevroletu Niva, jehož vývoj právě probíhá. Prototyp tohoto vozu začne vyrábět italská společnost Blue Engineering v březnu a premiéru bude mít na moskevském autosalonu v roce 2014.

Zahájení výroby nového Chevroletu Niva je plánováno na prosinec 2015. Do té doby se roční kapacita výroby podniku GM-AvtoVAZ zvýší o 20 % na 120 000 vozů ročně.

"V sázce je to, zda půjde o zcela nový model. Nyní koncept SUV s převahou vítězí, neboť noví hráči v segmentu SUV jsou ve skutečnosti kombi vozy s přidaným pohonem zadních kol," uvádí zpráva tiskového oddělení GM-AvtoVAZ.

"Chevrolet Niva nové generace zdědí legendární schopnosti jízdy v terénu se skutečným mechanickým pohonem všech kol, stejně jako dostupnou cenu. Vůz je nově konstruován na základě moderních komponent a postupů montáže. Bude mít nový design exteriéru i interiéru. Nicméně udržení dostupnosti pro zákazníky vozu Chevrolet Niva je jednou z priorit naší společnosti. Zásluhou moderní technologie konstrukce a výroby se nová generace Chevroletu Niva zbaví vibrací, jež jsou pro pohon všech kol typické. Vůz bude také vybaven novým dováženým motorem s velkým točivým momentem," uvádí zpráva GM-AvtoVAZ.

Podle ruských médií bude nová generace Chevroletu Niva vybavena zážehovým motorem 1,8 l vyvinutým PSA Peugeot Citroen a disponujícím výkonem 100 kW (135 k) a točivým momentem 170 N.m.  Podle vedení GM-AvtoVAZ má společnost obavy z instalace vznětového motoru. Tyto obavy vyplývají z nejisté kvality nafty v Rusku, která se liší od jedné čerpací stanice ke druhé.

Nová generace SUV Chevrolet Niva by měla mít i verzi s pohonem předních kol a variantu se samočinnou převodovkou. Generální ředitel GM-AvtoVAZ Gary Tilson nicméně uvedl, že společný podnik bude vyrábět nový Chevrolet Niva zprvu pouze s pohonem všech kol.

Podle Garyho Tilsona bude nový Chevrolet Niva o 10-15 % dražší než současná generace, což je opodstatněno zvýšením výkonu. Konečná cena automobilu ale bude záviset na situaci na trhu.

V letech 2004 až 2008 se Chevrolet Niva stal nejprodávanějším SUV v Rusku. V poslední době však tento model postupně ztrácel svou pozici a jeho prodej v roce 2013 hodně klesal navzdory růstu tohoto segmentu.

"Chevrolet Niva si po mnoho let udržuje vedoucí pozici ve svém segmentu a stabilní tržní podíl 2 %. Prodej tedy klesá v souvislosti s obecným poklesem trhu," tvrdí tiskové oddělení GM-AvtoVAZ.

Jenže zatímco ruský trh poklesl o 7 %, prodej Chevroletu Niva v Rusku se do konce listopadu snížil o 13 % na 47 035 vozů, ač se původně mělo v roce 2013 vyrobit 57 938 vozů, přičemž v roce 2012 to bylo 62 981 vozů.

 

(Kresba cardesign.ru)