problém svolávacích akcí | Aktuality | autoweek.cz

Problém svolávacích akcí

Problém svolávacích akcí

12.02.2015 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Rostoucí počet svolávacích akcí v USA je spojen s problémem týkajícím se ojetých vozidel - 46 milionů vozů napříč USA totiž neprošlo svolávacími akcemi, které se jich týkaly.
Podle průzkumu společnosti Carfax, zabývající se historií jednotlivých provozovaných vozidel, obchodují miliony kupujících a prodejců s automobily, které neprošly mimořádnou svolávací akcí a jejichž závada proto nebyla odstraněna.
 
Studie zjistila, že téměř 46 milionů vozů po celých Spojených státech bylo svoláváno na alespoň jednu svolávací akci. Mezi nimi je pět milionů vozů, které byly v roce 2014 koupeny a prodány, aniž se zúčastnění o problému dozvěděli.
 
Svolávací akce se s největší pravděpodobností týkají rodinných vozů, jako jsou minivany a SUV, které mohou podle analytiků způsobit větší ohrožení života pro více lidí najednou. Podle Carfaxu má každé páté SUV a každý třetí minivan potenciální problém, který nebyl opraven.
 
Ředitel pro komunikaci firmy Carfax Larry Gamache k tomuto problému prohlásil: „Přezíravá odezva Ameriky na svolávání vozů kvůli bezpečnosti ze strany automobilek ohrožuje životy lidí. Každé ráno vyjíždějí milióny lidí do práce, do školy a na další místa, a je to tedy tikající časovaná bomba. Požáry, srážky a vážné nehody představují jen několik následků situace, kdy se závady, kvůli nimž jsou vozy svolávány, neodstraní. Menší nepohodlí, spojené s nutností odstranění závady, je zanedbatelné v porovnání s tím, co se může stát, když opravu zanedbáte.“